Médiaabroncs: Budapest növeli a feszültséget a magyar–amerikai viszonyban

A magyar kormány azzal vádolta meg a washingtoni külügyminisztériumot, hogy az beavatkozik a magyar választási kampányba – írja a Politico című amerikai hírportál Brüsszelben szerkesztett európai kiadása.

A cikk beszámol arról, hogy bekérették a budapesti külügyminisztériumba David Kostelancikot, az amerikai nagykövetség ügyvivőjét, miután a State Department november hetedikén bejelentette: 700 ezer dollárig terjedő támogatást fog nyújtani olyan projektekre, amelyek javítják a magyar polgárok objektív tájékozódását belföldi és globális ügyekben. A cél az, hogy a magyar fővároson kívül működő médiát támogassák tényszerű beszámolók elkészítésében, növeljék e média hatókörét és gazdasági fenntarthatóságát – olvasható az amerikai külügyminisztérium honlapján.

A budapesti lépés – írja a Politico – növeli a feszültséget Washingtonnal, miközben az Atlanti-óceán mindkét partján aggódnak amiatt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egyre szorosabb ellenőrzése alá vonja a médiát. 

Bár az amerikai támogatást legkorábban csak 2018 májusában, a tavaszi magyarországi választások után fogják nyújtani, Budapest azt állítja, hogy e pénzügyi alap a magyar belpolitikába való amerikai beavatkozással ér fel – olvasható a Politicóban.

A cikk kitér arra, hogy a Fideszhez és Orbánhoz közeli személyek a múlt években a magyar média nagy részére tették rá a kezüket.

A Donald Trump elnök mellett rendre támogatóan megszólaló magyar kormány – folytatja a Politico – többször állította, hogy a washingtoni külügyminisztérium nem a Fehér Ház nézeteit képviseli. Washingtonban azonban – áll a cikkben – megfigyelők azt mondják, hogy a State Department Magyarországgal kapcsolatos döntései a hivatalos amerikai álláspontot képviselik. A volt Obama-adminisztráció egyik korábbi tisztségviselője, aki nevének mellőzését kérve nyilatkozott, azt mondta: az objektív tájékoztatást célzó támogatások kérdése olyan ügy volt, amiről beszéltek már az Obama-kormányzat alatti külügyminisztériumban is, de ezt a döntést már a mostani kormányzat hozta meg.

Felzúdulást okozott az Európai Parlament jobbközép irányzatú néppárti frakciójában a magyar küldöttség Lengyelországgal kapcsolatos nyilatkozata – írja az EUObserver című brüsszeli uniós hírportál. A Varsóval szembeni jogállamisági kifogások miatt a parlament által kezdeményezett, 7. cikkely szerinti eljárás arra indította a fideszes képviselőket, hogy elfogadhatatlannak minősítsék úgymond a tagállamokra gyakorolt brüsszeli nyomást. A magyar nyilatkozat állítása szerint valójában azért büntetik a lengyel kormányt, mert az világos bevándorlásellenes álláspontot képvisel.

A lengyel kormánnyal szemben hozott parlamenti határozatot támogatta a néppárti frakció is. Pedro Lopez de Pablo, a néppárti képviselőcsoport kommunikációs vezetője megerősítette az EUObservernek, hogy a frakcióban vita volt a csoporthoz tartozó fideszesek nyilatkozatáról, abban éles szavak is elhangzottak, mert sokaknak nem tetszett a magyar nyilatkozat.

„Mindenki tudta, hogy (a magyarok) a határozat ellen fognak szavazni, de ha nyilvános sajtóközleményt adnak ki, az már más dolog” – jegyezte meg a kommunikációs vezető. Hozzátette egyfelől azt, hogy a vitában a fideszesek nem védelmezték saját lépésüket, másfelől pedig azt, hogy a néppárti frakció részéről nem várható semmilyen szankció, hiszen a csoport nem cenzúrázhat, nem támadhatja a szabad véleménynyilvánítást. 

Janusz Lewandowski lengyel néppárti európai parlamenti képviselő az EUObserver értesülései szerint azt a szemrehányást tette a fideszeseknek, hogy különnyilatkozatukkal átlépték a lojalitás minden elképzelhető vörös határvonalát. Frank Engel luxemburgi néppárti EP-képviselő sértésnek minősítette a fideszes nyilatkozatot.

Manfred Weber, a néppárti csoport bajor vezetője ugyanakkor a hét végén gratulált Orbán Viktornak a Fidesz elnökévé történt újraválasztása alkalmából, és további együttműködésre buzdított az „erős Európában erős Magyarország” érdekében.

Az Európai Néppártra – jegyzi meg a hírportál – nyomás nehezedik azért, hogy fegyelmezze meg vagy akár zárja is ki a Fideszt sorai közül, az uniós szabályok és értékek megkérdőjelezése miatt.

A Bertelsmann Alapítvány által frissen közétett tanulmány szerint a válság évtizede után Európában megfordult a trend, összességében ismét növekszik a társadalmi igazságosság. A felmérés készítői nem csupán a munkaerő-piaci változásokat, hanem az oktatásügyet is szemügyre vették. A tanulmány lényegét röviden ismertető Spiegel Online kitér ugyanakkor arra, hogy nem mindenhol kedvező a kép. A tanulmány készítői megállapítják például, hogy a magyar és a lengyel jobboldali populista kormány erősen befolyásolja az oktatási rendszert. Magyarországon az elmúlt években egyértelműen erősödött az összefüggés a szociális háttér és a tanulmányi siker között – ismerteti a Spiegel Online Daniel Schraad-Tischlernek, a Bertelsmann-tanulmányt készítő munkaközösség vezetőjének a megállapítását.