Mindenki békés, nyugalomban, egészségben és pénzügyi biztonságban töltött nyugdíjasévekről álmodik, ennek elérésére azonban mégsem teszünk következetes lépéseket. Erre mutat rá az OTP Nyugdíjpénztár legújabb kutatása is. (A kép forrása: ihre-vorsorge.de)
A válaszadók 39 százaléka szerint a jövő kiszámíthatatlan, bármit teszünk is, nem tudunk rá felkészülni, és csupán 47 százalék gondolja úgy, hogy pont a kiszámíthatatlanság miatt kell félretenni. A maradék 3 százalék szerint nincs ok az aggodalomra, a jövő kiszámítható.
Ám nyugdíjaséveink közelebb vannak, mint gondolnánk, a jövő pedig valóban kiszámíthatatlan, ezért nem árt előre tervezni, hogy elkerüljük a nem várt, kellemetlen helyzeteket.
A magyarok 53 százaléka a mostaninál több időt szánna a hobbijára. Szintén ennyien utaznának, 48 százalék a családdal, unokákkal töltene több időt, és csak a megkérdezettek 17 százaléka döntene a munka mellett.
Az OTP Nyugdíjpénztár legfrissebb kutatásából kiderül, hogy a felnőtt korosztálynak mindössze csak az ötöde tervez hosszú távra és készül valamilyen öngondoskodási formával nyugdíjaséveire.
A megkérdezettek 30 százaléka szerint havi 200-300 ezer forint elegendő lesz a megélhetéshez; 23 százalékuk ennél többre, 300-400 ezer forintra tippel, 24 százalék pedig még ennél is többre, 400 ezer forintnál többre becsüli az összeget. A lakosság 32%-a úgy gondolja, hogy legalább 65 éves koráig kell majd dolgoznia. Kis híján negyede feltételezi azt, hogy 65-70 éves korára is átnyúlik a munka és további 21% azon sem lepődnék meg, ha 70 éves koráig, vagy még azután is dolgoznia kellene.
A nem nyugdíjas korú magyar felnőtt lakosság 55 százaléka egyáltalán nem bízik abban, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszer hosszú távon fenntartható lenne és csupán két százalék az aránya azoknak, akik bíznak benne teljesen. Ezért kell saját kezünkbe venni a jövőnket, és fontos, hogy az állami nyugdíjak mellett megtakarítással is rendelkezzünk. Azonban minél később kezdünk el takarékoskodni, annál többet kell félreraknunk és annál kisebbek lesznek a hozamaink.
A nyugalmunk és anyagi stabilitásunk végett érdemes hosszú távú pénzügyi tervet készíteni és biztosítani magunkat. Minél előbb lépünk az öngondoskodás útjára, annál kevésbé leszünk kiszolgáltatva váratlan helyzeteknek.