
Ha két ember megszereti egymást, létrejön valami új minőség kettejük között. Ez a valami – a párkapcsolat – maga is olyan, mint egy élőlény, amivel törődni, foglalkozni kell. Ha virág, akkor öntözni, ha kismacska, akkor simogatni, ha kiskutya, akkor sétáltatni. (A nyitó kép forrása: partnerschaft-lernen.de.)
Viszont a virágot hiába simogatjuk, a kiskutya nem szereti, ha megöntözik, és kevés cica szeret pórázon sétálni. Vagyis azt nem tudjuk megmondani, hogy pontosan mivel és hogyan gondozd a kapcsolatod, csak ötleteket, javaslatokat tudunk adni. Te ismered a kapcsolatodat, Te tudsz választani.
Amikor elszáll a szerelmi mámor, a pár tagjai egyre több olyan tulajdonságot vesznek észre egymásban, amik kellemetlenek, idegesítők a számukra. Kiderülhet, hogy teljesen mást várnak az élettől. Másképp képzelik el a jövőjüket, karriercéljaikat, más az értékrendjük, másképp látják a párkapcsolatot. És akkor, bizony, nagyon hamar a válóperes bíróság előtt találják magukat. De még akkor is, ha összeillenek, ha nem fektetnek energiát a kapcsolatba, nem törődnek vele, nem fejlesztik, akkor beköszönt a megszokás, az unalom. Mert ami nem fejlődik, az megromlik, és kiég a kapcsolat.
Akkor mégis mit lehet tenni, hogy a kapcsolat harmonikus és szeretetteljes legyen? Hogy – ha el is múlt a szerelmi mámor – fennmaradjon a meleg, mély vonzalom, a szeretet érzése minél tovább, lehetőség szerint egész életen át?
Sok mindent. Erről szól ez a könyv.

A szerzőpáros, az életben is páros, dr. Valló Ágnes belgyógyász, mentálhigiénikus, tréner, terapeuta, mediátor így vall magáról: Orvosként végeztem, belgyógyászati osztályokon majd csoportvezető főorvosként dolgoztam. Tizenkét évig tanítottam a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán. Belgyógyászati-pszichoszomatikus magánrendelésemen a testi betegségek lelki hátterével foglalkozom. Érdeklődésem a gyógyítás és tanítás felől egyre inkább a megelőzés, a prevenció felé fordult. Fő érdeklődési területem a 21. század népbetegsége, a stressz, annak testi-lelki ártalmaival foglalkozom ebben a témában több könyvem is megjelent.
1996 óta vezetek személyiségfejlesztő csoportokat, kurzusokat, Nem hiszek egyetlen, „egyedül üdvözítő” terápiás vagy tréning-módszerben, számos technikát tanultam (relaxáció, pszichodráma, NLP, azaz: neuro-lingvisztikus programozás, családállítás, kognitív módszerek, vizualizáció). Ezek kombinációjával alakítom/alakítjuk ki a legmegfelelőbb tanácsadó-, tréning-, vagy kurzusmódszereket. A tréningek területén is elsősorban a stresszkezelésre, stressz-opimalizációra, illetve az ezzel szoros összefüggésben álló kiégésmegelőzésre szakosodtam.
Dr. Szilágyi Zoltán, közgazdász, marketing- és PR-szakértő, tanár, coach, mediátor pedig így írja le magát:
Meglehetősen régen születtem, ami – sok hátránya mellett – azzal az előnnyel mindenképpen jár, hogy nagyon sok mindent megtapasztaltam már. Kérdés, hogy a tapasztalat manapság mennyire értékes valuta, hiszen a világ túl gyorsan változik ahhoz, hogy a tegnapi gyakorlat ma is jól alkalmazható legyen. Hogy ezen az oldalon mégis a tapasztalatomat mutatom be ajánlólevélként, annak egy oka van. Az, hogy – „tapasztalatom” szerint – egy dolog nem igazán változik, ez pedig az emberi természet, amivel minden szolgáltatásunk során dolgozunk. És van dolgunk bőven.
Van dolgunk, mert az emberek – makacsul őrzött, és általában elavult gyarlóságaikkal – sok bajt okoznak maguknak és egymásnak a gyorsan változó világban, legyen szó akár a személyiségük, akár a karrierjük, akár az emberi kapcsolataik, elsősorban a párkapcsolatuk alakulásáról.
Akik ismerik e két embert elmondhatják, hogy kettejük sikeres és boldog párkapcsolata biztos alap ahhoz, amit elmesélnek igazán szórakoztató, egy percig sem oktató stílusban. A nagyon tapasztalt, sokat látott szakemberek senkinek nem kínálnak tuti receptet az élethez, a kapcsolatukhoz, ám olyan olvasmányt adnak a közönség kezébe, amellyel közelebb kerülhetnek az önismeret útjához.
A Kocsis Kiadó gondozásában megjelent könyv, nem csupán lenyomata, hanem aktív része is a szerzők munkájának, hiszen mint állítják:
Nem hisszük, hogy mi vagyunk minden bölcsesség forrása, és azt sem, hogy minden kérdésre tudjuk a választ. De azt hisszük, hogy sok olyan tudásunk, tapasztalatunk van, amelyek megosztásával a segítségedre lehetünk.
Nem akarjuk osztani az „észt”, nem írunk le megfellebbezhetetlen igazságokat. Azonban azt hisszük, hogy van olyan „tudásanyag”, vannak olyan ismeretek és készségek, amelyeket, sajnos, nem tanítanak és nem fejlesztenek egyetlen iskolában sem, pedig ismeretük, meglétük megelőzhetne számos félreértést, megkönnyítené mindennapi életünket, és segítené sikerünket, boldogságunkat.
Jó szívvel ajánlható ez az olvasnivaló kortól, nemtől, családi állapottól függetlenül mindenkinek, aki kérdésekkel birkózik, vagy még meg sem fogalmazta magában a kérdéseit, csak szeretne tisztábban látni, gondolkodni saját életútjáról, kapcsolatairól, és úgy egyáltalán az élet nagy dolgairól.