Magyarországnak köszönhetően elegendő oltóanyagunk van, és a nyáron jöhetnek a könnyítések – olvasható Janez Janša miniszterelnök üzenete a szlovén hivatalos kormányzati portálon, miután hazánk 300 ezer Astra Zeneca oltóanyagot szállított Orbán kollégájának.
Ljubljanába utazott a vakcina ünnepélyes átadására Szijjártó Péter, akivel közös sajtótájékoztatóra állt ki a szlovén kormányfő. Janša úgy fogalmazott, hogy „négy barátunk van, aki nem hagyott bennünket magunkra a pandémia miatti nehéz időszakban. A négyből az egyik legfontosabb: Magyarország…”
Hozzátesszük: az utóbbi napokban sajtó- és utcai beszámolókból kiderült, hogy a második körös astra zenecások számára jelenleg nincs oltóanyag, állnak az oltások. Janša úgy véli, hogy Magyarország sokkal jobban fel volt készülve a járványhelyzetre, mint bármelyik európai ország – olvasható a kormányzati portálon. „Éljen Szlovénia és Magyarország szép barátsága” – zárta gondolatait, s idézte fel sokakban a szovjet korszak, a népek barátsága jelszavait a szlovén kormányfő.
A Reuters információi szerint a koronavírus-járvány kezdete óta nem érte el az 5000-et az elhunytak száma Szlovéniában, most megközelítőleg a lakosság 30%-a van beoltva. A Wiener Zeitung egyébként úgy tudja, legalábbis a szlovén egészségügyi miniszter azt mondta, hogy Szlovénia az ősszel – úgymond – visszaadja ugyanezt a mennyiséget Magyarországnak.
Janša példáját követve Szijjártó Péter is háláját fejezte ki, de ő a kínai kormánynak, s erről a CGTN, a China Global Television Network számolt be ma hajnalban. Idézem a külügyminisztert: Kína azzal, hogy idejében szállította az oltóanyagokat, magyar emberek életét mentette meg. Az eddigi együttműködést az adok-veszek üzletmenete jellemezte, azonban hamarosan kínai oltóanyaggyártás kezdődik Magyarországon, ami nem geopolitikai ügy, hanem életmentő eszköz. Szerinte, aki ezt megkérdőjelezi, az semmibe vesz emberéleteket – oktatja ki kritikusait Szijjártó. Hangoztatta: a kínai–magyar kereskedelmi kapcsolatok 65%-kal növekedtek, és azt sem titkolta, hogy Kína első számú befektetői célpontja Magyarország lett Közép-Kelet-Európában.
Idézem Szijjártót: „Európában mi kínáljuk a legjobb befektetési feltételeket, tekintve a politikai stabilitást és az alacsony adómértéket. Hazánk hasznára válik a két ország baráti kapcsolata, a magyar fejlődés ezzel biztosítva van. Éppen ezért a kormány továbbra is népszerűsíti és előmozdítja a kétoldalú kapcsolatokat”.
Szinte azonnal beszámolt a 10 nyelven hírszolgáltatást nyújtó svájci információs portál, a Swiss Info a Reuters alapján arról, hogy a Fudan Egyetem magyarországi terjeszkedése elleni tiltakozásul Budapesten utcákat neveztek el úgy, hogy mindenkinek eszébe juttassa a kínai emberjogi sértéseket. Lesz (azaz már van is!) Dalai Láma utca, a száműzött tibeti vallási és politikai vezető után elnevezve. Lesz/van Ujgur Mártírok útja is. Kína tagadja az ellene felhozott vádakat, noha a kínai nagykövetség Budapesten nem válaszolt az ezzel kapcsolatos újságírói megkeresésre. A magyar kormány rendre megvédi a Kínával kapcsolatos ügyeket, azt hajtogatva, hogy a legjobbaktól fog tanulni a magyar felsőoktatás.
A német Der Spiegel is ugyanerről ír hasonló szellemben, akárcsak az osztrák Kronen Zeitung, kiemelvén, hogy az ellenzék a legjobban a Kínai Kommunista Párt befolyásától tart.
A német ZDF tévé helyszíni riportban számol be arról, hogy hiába a magas beoltottsági arány, azok a magyarok, akiket az Európai Unió által nem engedélyezett szerekkel oltottak be, nem utazhatnak külföldre. Megszólaltat egy panaszos házaspárt, aki orosz vakcinát kapott, de egyelőre csak a régi emlékeket őrző vakációs képeket nézegetheti. Látjuk a német tévé-összefoglalóban Orbánt, amint megkapja a maga hasonló vakcináját, ellenben ő utazhat. Látjuk, amint büszkén mutogatja az oltási igazolványt, ami egyelőre külföldi utazásokhoz biztosan nem jó.
Sok lap összegzi Szijjártó Péter izraeli útját, amelynek alkalmával a magyar külügyminiszter megerősítette: mind az ENSZ-ben mind az EU-ban megvétóz minden Izrael-ellenes nyilatkozatot vagy intézkedést. A Tachles zsidó hetilap értelmezése szerint tehát azok, akik nem ezt teszik, azok a Hamaszt nem ismerik el terrorista szervezetnek.