Össztűz zúdult Orbánra az EU-csúcson – most aztán harcolhat

Túlzás nélkül mondhatjuk, tele van megint a világsajtó Magyarországgal, annak nyomán, hogy a tegnap kezdődött brüsszeli EU-csúcs esti vitájában több európai vezető élesen elítélte az eltérő szexuális irányultságú embereket diszkrimináló magyar törvényt.

A belga Le Soir az AFP francia hírügynökség tudósítását átvéve azt emeli ki, hogy 17 uniós tagállam irányítója közös levélben emlékeztetett az európai értékek fontosságára. A tanácskozáson Orbán Viktor magyar miniszterelnököt erőteljes hangon utasították rendre a homofóbnak tekintett jogszabály miatt, és Mark Rutte holland kormányfő egészen odáig ment, hogy felvetette, távozzon Magyarország az Európai Unióból.

A vitában Alexander De Croo belga miniszterelnök az AFP szerint megjegyezte: „az nem választás kérdése, ha valaki meleg, de ha homofób, az igen”. Stefan Löfven svéd miniszterelnöktől azt a kijelentést idézi a francia hírügynökség, hogy hazájának polgárai nem hajlandóak pénzt adni ilyen országnak. „Ez a törvény a jelek szerint nincs összhangban az értékeinkkel” – fogalmazott a vita előtt Emmanuel Macron francia köztársasági elnök. Orbán szerint a vitatott törvény nem a homoszexuálisokról szól, hanem arról, hogy a szülők miként akarják felvilágosítani gyermekeiket szexuális kérdésekben. Varga Judit igazságügyi minisztertől pedig azt idézi a francia hírügynökség, hogy Magyarország nem akar távozni az EU-ból, hanem ellenkezőleg, meg akarja azt menteni a képmutatóktól.

Az AP amerikai hírügynökségnek a The Washington Post által átvett jelentése szerint Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök, aki nyíltan meleg, azt mondta: a magyar törvény megbélyegzi a homoszexuálisokat, ezért küzdeni kell ellene. Bettel felidézte, hogy számára is milyen nehéz volt elfogadni önmagát, amikor tudatosult benne, hogy szerelmes egy vele azonos nemű emberbe.

Az ügy – írja az AP – éles reflektorfénybe állítja azt, hogy az EU képtelen úrrá lenni a soraiban található olyan, úgynevezett „illiberális demokráciákon”, mint Magyar- és Lengyelország, amelyek mélyen konzervatív, nacionalista és migránsellenes kormánya évek óta fittyet hány az unió demokratikus normáinak és értékeinek. David Sassoli, az Európai Parlament elnöke tagnap is sürgette, hogy kezdjék el alkalmazni azt a mechanizmust, amelynek alapján a jogállamiság tiszteletben tartásától függ az uniós helyreállítási források folyósítása.

A Politico című amerikai portál európai kiadása részletesebben is idézi a luxemburgi kormányfő szavait. Bettel azt mondta Orbánnak: „Nem meleg lettem, hanem az vagyok, ez nem választás kérdése. Anyám gyűlöli, hogy meleg vagyok, ezzel kell élnem. Ön most ezt törvénybe önti. Minden tiszteletem, de ez itt vörös vonal. Alapvető jogról van szó, a másság jogáról.”

Angela Merkelnek azt a megállapítását idézi a Politico, hogy nemcsak a szülőknek, hanem a gyermekeiknek is vannak jogaik, és hogy „problémás dolog”, ha egy szintre helyezik a homoszexualitást a pedofíliával. 

A Politico arra is kitér, hogy néhány kelet- és közép-európai ország tartózkodni szokott Magyarország bírálatától, és ez a megosztottság a tegnap éjszakai vitában is megmutatkozott. Orbán támogatást kapott Lengyelországtól, valamint bizonyos mértékig Szlovéniától. Néhány ország, köztük Szlovákia, nem foglalt el egyértelmű álláspontot.

Az amerikai portál felhívja a figyelmet arra, hogy Orbán jövőre kemény választási csatának néz elébe, és ezt a jogalkotást széles körben tekintik kampánya részének. Az Eurobarometer 2019-i felmérése arra jutott: a magyar válaszadók 53 százaléka nem ért egyet azzal a megállapítással, hogy nincs azzal semmi baj, ha két azonos nemű személy között jön létre szexuális kapcsolat. 

A Politico idéz egy nevének mellőzését kérő Fidesz-tagot, aki szerint a kormányzat aligha fogta fel előzetesen, mennyire erőteljes lesz az ellenállás ezzel az új törvénnyel szemben. A portál – más orgánumokhoz hasonlóan – megírja, hogy egyelőre nem látszik világosan, miként fogják alkalmazni az EU pénzügyi érdekeinek védelmét szolgáló jogállamisági mechanizmust, de azért megállapítja: az unióban növekszik a nyomás abba az irányba, „valamit tenni kellene” a magyarországi demokrácia és jogállamiság ügyében.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung idézi Merkel német kancellárt, aki szerint „ellentmondásokkal teli, de nagyon őszinte vitát” folytattak Orbán Viktorral. A maguk részéről világossá tették, melyek az alapvető értékeik, és a továbbiakban az Európai Bizottság foglalkozik a magyar törvénnyel.

A svájci Neue Zürcher Zeitung „Ki nyeri meg a szivárványháborút?” című cikkében arról ír, hogy ez az EU-csúcs eredetileg unalmasnak ígérkezett, hiszen a világjárvány lassan, de biztosan visszaszorulóban van, klímaügyben pedig megvan a közös célkitűzés. Több dolog azonban izgalmassá tette az eseményt: a homofóbnak minősített magyar törvényről folytatott vita, valamint az EU–orosz csúcstalálkozóra vonatkozó, az utolsó percben benyújtott német-francia javaslat. Ez utóbbi azonban már másik történet.

Orbánék törvénye aláássa az alapvető jogokat, így nincs helyük az Európai Unióban

(Euronews) Heves vita volt az uniós csúcson a melegellenes magyar pedofiltörvényről. Mark Rutte mellett a portugál kormányfő, Antonio Costa is azzal érvelt, Magyarországnak nincs helye az unióban, ha nem tiszteli a közös értékeket. A vitában az összes tagállam szót kért.

Magyarországnak nincs helye az Európai Unióban – ezzel a mondattal adta meg az alaphangot a csütörtök esti brüsszeli vita előtt Mark Rutte holland kormányfő egy tévécsatornának nyilatkozva. Rutte azzal érvelt, hogy a diszkriminatív magyar törvény ellentétes az unió értékeivel. Ezért, ahogy fogalmazott, térdre kell kényszeríteni az ügyben Magyarországot.

Az ülésen a portugál miniszterelnök is azt mondta, Magyarországnak el kellene gondolkodnia azon, hogy a tagság helyett csak gazdasági együttműködést válassza. Erről az Irish Times újságírója számolt be a Twitteren.

A homoszexualitását nyíltan vállaló luxemburgi miniszterelnök is harcba szállt a magyar jogszabály ellen. Xavier Bettel szerint fiatalokat sodorhat veszélybe az, ha nem beszélhetnek nyíltan a másságukról.

„Nagyon sok fiatal követ el öngyilkosságot azért, mert nem tudja elfogadni önmagát olyannak, amilyen, amiért nem tartják normálisnak őket, amiért veszélyesnek tartják őket. Közben nem veszik észre, hogy a homoszexualitás nem választás kérdése, az intolerancia viszont egy választás. Én ma nem leszek toleráns az intoleranciával szemben, és harcolni fogok” – mondta Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök.

Uniós diplomaták egyébként az ülés alatt azt közölték, hogy az LMBT-ügyben mind a 27 delegáció felszólalt, a vita pedig részletes és érzelmektől fűtött volt. A forrás szerint több vezető is aggodalmának adott hangot azért, mert a magyar törvény érinti a melegjogokat és aláássa az unió értékeit. A magyar miniszterelnök elmagyarázta a törvény szándékait.

Az EUrologus úgy értesült, hogy csak a lengyel és a szlovén kormányfő vette védelmébe a magyar miniszterelnököt.

A vita végén az Európai Tanács elnöke emlékeztetett arra, hogy az uniós jog a nemzeti törvények fölött áll és felhívta a figyelmet arra, hogy a bizottság már hivatalos lépéseket tett az ügyben.

A holland miniszterelnök szerint Magyarországnak nincs keresnivalója az Európai Unióban, ha az ország kitart a pedofiltörvény mellett. Mark Rutte a brüsszeli EU-csúcsra érkezve, nyilatkozatában „szégyentelennek” nevezte a magyar kormányfőt, szerinte Magyarországot térdre kell kényszeríteni ebben az ügyben.

Rutte előzőleg a Twitterén arról írt, elfogadhatatlan, ahogy Magyarország az LMBTQ-közösséggel bánik. A csúcs napján 16 európai kormány- és államfő adott ki közös nyilatkozatot a LMBT-emberek jogainak tiszteletben tartásáért. Még előtte 17 európai tagállam ítélte el egy közös nyilatkozatban a magyar törvénymódosításokat (az eredetileg 13 tagállamhoz később csatlakozott Olaszország, majd Ausztria, Ciprus és Görögország – a szerk.)

Az Európai Bizottság elnöke szerdán szégyenteljesnek nevezte a törvényt, és két biztosát kérte fel, hogy levélben fogalmazzák meg az aggályaikat. A kiskorúak védelme a pedofilokkal szemben olyan cél, amellyel az EU minden intézménye és tagországa egyetért, de ezt a jogos közérdeket használták fel arra, hogy embereket nemük és szexuális orientációjuk alapján diszkrimináljanak – írta Didier Reynders és Thierry Breton a Varga Judit magyar igazságügyi miniszternek címzett levélben.