Kémprogrammal figyelte meg a kormány elitjének luxusutazásait megörökítő magyar fotóst – nincs magára valamit is adó lap, de számos szaklapot is idesorolhatunk, amelyik ne számolt volna be Németh Dániel esetéről. A fotoriporter tulajdonképpen a saját orra után ment, amikor nem akarta elhinni, hogy nem esett a nyáron lebukott Pegazus kémprogram célkeresztjébe – összegzi az Euronews.
Gyanújával felkereste a torontói Citizen Lab szakértőit, akik kisvártatva kiderítették, Németh Dániel gyanúja alapos. Az izraeli NSO cég szoftvere őt is elcsípte. Innen a Direkt 36 közreműködő segítségével eljutott az Amnesty Internationalhöz, amelynek nyomozása során fény derült arra, hogy két telefonját is megfigyelték-lehallgatták július első felében napokon át. Akkor már épp túl volt azon az olasz úton, ahol a Mészáros-féle luxusjachtot fotózta.
A brit The Guardian ennél sokkal részletesebben Németh Dánielt mutatja be: a lap olvasói olyan embert ismerhetnek meg, aki a háttérben úgy dolgozott, hogy nevét sem nagyon ismerték, holott a maga műfajában úttörő volt Magyarországon, s amit csinált, az profi munka. Drónokkal fotózik, és szorosan követi repülők és luxushajók adatbázisait, elérhető utaslistáit, menetrendjeit; legfőképp Mészáros Lőrincre figyel. Eközben azonban őt is megfigyelték. Mészáros a szóvivőjén keresztül közölte, hogy nem foglalkozik Németh Dániellel és más paparazzikkal sem, nem érdekli, hogy hol és mit csinál.
Ugyanakkor az Európai Unió egyre nagyobb aggodalommal követi a fejleményeket, erről Didier Reynders, igazságügyi uniós biztos is nyilatkozott, hogy eleve megfigyelés alatt áll az Orbán-kormány a korábbi, minden bizonnyal kémprogramjának jogtalan és rosszhiszemű, illetéktelen alkalmazása. Emellett külön megítélés alá esik az is, hogy politikai ellenfeleit figyeli meg a szélsőjobbos Orbán-kormány. Számos részlettel szolgál a The Guardian, mivel a 17 médiakonzorcium egyik tagja, amelyik maga is részt vett a Pegazus utáni nyomozásban.
Ugyanakkor tudvalevő a magyar megfigyelési törvény számos hiányossága, ugyanis nemzeti érdekre való hivatkozással nem szükséges bírói engedély a megfigyeléshez, azonban az NSO-licensz használatának feltétele, hogy erre felhatalmazott szervek figyelhetnek meg, de csak olyan egyéneket, akik feltételezhetően terroristák vagy bűnelkövetők. Ebbe a keretbe természetesen – elméletileg – nem férnek bele sem újságírók, sem civilek, sem politikai ellenfelek. Az NSO egyelőre változatlanul nem reagált az erre vonatkozó sajtómegkeresésekre. Egy magát megnevezni nem kívánó hírszerző szerint a magyar kormány 2018 óta, azaz három éve figyel meg célszemélyeket, ellenben John Scott-Railton, a Citizen Lab szakértője világosan értésre adta, hogy újságírók megfigyelésére semmilyen magyarázat sem fogadható el, és úgy gondolja, hogy Magyarország törvénytelenül használja a kémprogramot.
A 4. nemzetközi demográfiai csúcs kezdődik ma Budapesten és tart még pénteken is, amelynek nemegy meghívott előadójára felhívta a figyelmet a nemzetközi sajtó – írja a többi között a The Times Hub. Azon túlmenően, hogy Mike Pence, Trump volt elnök exalelnöke is Budapestre érkezik, ugyancsak nagy érdeklődés követi a francia szélsőjobbos kommentátort, Eric Zemmourt, aki a „Francia öngyilkosság” című könyvével vívta ki a világ érdeklődését, és aki – elfogadva a meghívást – arról beszélt, mennyire csodálja Orbán identitás-politizálását, szuverenitási harcát és a határok védelmére hozott intézkedéseit. Pénteken négyszemközt találkozik a miniszterelnökkel, hogy interjút készítsen vele. Jelen lesz a rendezvényen, a demográfiai csúcson Marine le Pen unokahúga is, Marion Maréchal Le Pen, Jean-Marie Le Pen unokája…
Most már külföldön is van visszhangja annak (forrás: Worldakkam), hogy az American Purpose című társadalmi-politikai magazin meghívására Karácsony Gergely részt vett azon a konferencián, amelyen a világhírű Francis Fukuyama párbeszédre invitálta. A politikatudomány és a politikai közgazdaságtan professzora Orbán intézkedéseiről, a többi között a Covid miatti pénzelvonásokról kérdezte Budapest főpolgármesterét. A téma legfőképp akörül forgott, miként lehet megállítani az Orbán-fémjelezte közép-kelet-európai illiberalizmust. Fukuyma szerint minden esélye megvan annak, látva az ellenzék összefogását, hogy legyőzzék jövőre Orbánt.