A februári tavasz az idén is hetekkel előrehozta a gyümölcsfák vegetációs ciklusát. Mindez nagymértékben megnöveli annak esélyét, hogy a hazai gyümölcsösök az idén sem ússzák meg a tavaszi fagykárokat. Korszakhatáron áll a hazai gyümölcstermesztés: tetemes befektetést követelő fagy elleni beruházások nélkül hosszú távon nem tudnak gazdaságosan működni a hazai ültetvények – derült ki az agroinform.hu által szervezett, a témában tartott online konferencián. (A nyitó képen: elfagyott cseresznyefaág.)
Az éghajlatváltozás első áldozatai a mezőgazdaságban a gyümölcsfák: az enyhe telek nem csupán a kártevők tömeges áttelelését segítik, hanem a korai rügyduzzadással, rügypattanással, illetve virágzással érzékenyebbé teszik őket a fagyokra is. Micsoda ellentmondás: a felmelegedés okozza az immár rendszeres márciusi-áprilisi hidegbetöréseket is, mivel a melegedés hatására sarkvidéki eredetű hideg levegő délre áramlását akadályozó poláris örvény meggyengült. Ezért a gyümölcsösökben immár szinte minden évben előfordulnak súlyos fagykárok.
Amint azt a több, mint 300 résztvevővel lezajlott konferencián Mártonffy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) lertészeti és beszállítóipari országos osztályának elnöke elmondta: a múlt hat évben négyszer is tetemes károkat okozott a fagy a hazai gyümölcsösökben, és emiatt is mára nettó gyümölcsimportőrré vált Magyarország – mintegy 100 ezer tonnás passzívummal.
Az elnök a fagy elleni védelem hosszabb távon meghatározó eszközeiről is szót ejtett, kiemelvén a fajtanemesítés sürgető fontosságát. Azért is fontos feladat a fajtaszerkezet felülvizsgálata, mivel jelenleg sok olyan mediterrán gyümölcsfajta található a hazai ültetvényeken, melyeknek fagytűrő képességét sok esetben nem vizsgálták. Ezzel kapcsolatban a NAK és a FruitVeB programja szerint a legfontosabb hazai gyümölcsfaj fajtakísérleti rendszerét építi újra első lépésben az ország három tájkörzetében.
Nem kerülhető meg a kataszteri rendszer újragondolása sem, aminek lényege, hogy minden területre a hely adottságainak megfelelő gyümölcsöt telepítsék.
Mivel a tavaszi fagyok immár szinte minden évben – akár több alkalommal is – pusztítanak, a fagy elleni védelem a gyümölcsösökben olyan technológiai elemmé válik, mint a növények védelme, a tápanyag-gazdálkodás, az öntözés – hangsúlyozta dr. Apáti Ferenc, a Debreceni Egyetem MÉK Kertészettudományi Intézetének vezetője.
A szakember a védekezés aktív módszerei közül a légkeverés, a fagyokat megakadályozó öntözés, illetve az ültetvényfűtés módszereit, a kapcsolódó lehetőségeket és korlátokat mutatta be. A légkeverés olyan közepes hatékonyságú módszer, amely akár 1-3,5 fokkal képes emelni az ültetvény hőmérsékletét, ha a felsőbb, 10-15 méteres légrétegben elegendő meleglevegő-tartalék található. A fagyvédelmi öntözés a fagyáshő jelenségét használja ki: a víz fagyása közben hőenergia szabadul fel. Alkalmazását a többi között a megfelelő helyi vízbázis hiánya korlátozza, a módszer ugyanis hektáronként akár 400 köbméternyi víz felhasználásával járhat egyetlen éjszaka. Az ültetvényfűtés képes akár 3-6 fokkal is növelni a lombszinten a hőmérsékletet, ugyanakkor a módszernek magas az élőmunkaigénye, a költség hektáronként és óránként elérheti a 150-200 ezer forintot is.
Apáti Ferenc szerint valamennyi felsorolt technológia csak szélcsendben vagy mérsékelt, óránként 10-15 km-es szélmozgás esetén lehet hatásos, az ennél erősebb légmozgással járó fagyoknál minden fagyvédelmi technológia hatástalan. A kapcsolódó költségek miatt csak akkor éri meg ezt a módszert használni, ha hektáronként legalább 3-4 millió forint értékű termés várható. A hatékony fagyvédelmi beavatkozás az ültetvény több pontjára is kiterjedő hő- és szélsebesség-mérő rendszer alkalmazásával érdemes tervezni és indítani.
Hosszú távon csak az olyan intenzív ültetvények működnek gazdaságosan, amelyekben legalább részlegesen megoldott a fagykár elleni védekezés is. Az időjárási kockázatokat ugyanakkor tetemes befektetéssel és kellő szaktudással lehet kivédeni, a korszerű technológia árának pedig be kell épülnie a gyümölcs árába is. Az olcsó gyümölcs kora, sajnos, véget ért.
A cikkünkben taglalt online konferencia előadásai az Agroinform.hu összefoglaló cikkében tekinthetők meg.