Világörökségi helyszínné vált a szász–cseh Érchegység bányászati térsége

Mostantól Szászország már két UNESCO-világörökségi helyszínnel büszkélkedhet: a címet odaítélő fórum Bakuban megtartott legutóbbi  felvette listájára az „Érchegység/Krusnohorí bányászati régiót”. A „Muskaui-park/Park Muzakowski” már 2004-ben közös lengyel–német világörökségként megkapta ezt a kitüntető címet.

Az UNESCO-világörökségi cím is öregbíti Szászország jó hírét, amely szerint a tartomány Németország első számú kulturális úti célja. Veronika Hiebl, a Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH ügyvezetője a világörökségi helyszínné kinevezésben nagy lehetőséget lát arra, hogy az Érchegység – Szászország jó ezer esztendős kultúrájának fontos része – is egyik fontos célpontja legyen a nemzetközi turizmusnak.

Évente jó nyolcmillió bel- és külföldi keresi föl Szászországot. A látogatókat leginkább a nemzetközi hírű művészeti és kulturális látnivalók, illetve a természet szépségei érdeklik.

A szász tartományba látogatók nyolcada az Érchegységbe érkezik, ahol hárommilliónál is több vendégéjszakát rögzít az idegenforgalmi statisztika. Az idilli tájak, a gyönyörűséges folyóvölgyek és a festői városok a bányászat több mint 800 éves történelmében gyökereznek, a régió ennek az iparágnak köszönheti gazdagságát, hírnevét és gazdasági értékét. A bányászat az Érchegység tájait is látványosan meghatározza.

Aki szívesen indul felfedezőútra, a jövőben ezt számos módon megteheti: legyen szó túrázásról a faúsztató-csatornák mentén, a bányabejáratok vagy a bányadombok mellett vagy sétákról a valamikori bányászvárosokban, a föld alatti kincseskamrák meglátogatásáról.

A régió régmúltban gyökerező hagyományairól és szokásai itt még a mindennapok részei. Így például a hegyi parádék és a „Mettenschicht” (a karácsony előtti utolsó elszállított réteg utáni vacsora és ünnepség) még ma is fontos eseményei az érchegységi karácsonynak. A különlegesség pedig: az Érchegység/Krusnohorí bányászati régió határon átnyúlóan fedezhető fel. Az európai uniós tagságnak köszönhetően országhatárok eltűnnek, két nép találkozik a történelem évszázadai alatt összenőtt – egy régióban. Az „Érchegység/Krusnohorí bányászati régió” 22 részből tevődik össze: 17 a németországi, 5 pedig a csehországi oldalon található. A válogatott bányászati tárgyi bizonyítékok a szász–cseh ércbányászat legfontosabb területeit és korszakait reprezentálják. Minden rész a bányászati örökséggel kapcsolatban álló különféle tárgyakat mutat be; csak a szászországi oldalon mintegy négyszázat: egyedi bányákat, tárnarendszereket, kohókat, történelmi bányavárosokat, csodás templomok, a bányászattal kapcsolatos lenyűgöző műalkotásokat, jellegzetes tájegységeket, például bányadombokat és a bányaárkokat. Németországban sehol másutt nem található ennyi bányászati emlék.

A világörökségi cím a legnagyobb kitüntetés, amelyet egy kulturális örökség elérhet. Az UNESCO-világörökségi bizottsága az idén 29 helyszínt vett fel a listájára, amelyen már 1121 kulturális és természeti helyszín található 167 országban, negyedrészt Németországban. Szászország a Muskaui-park/ Park Muzakowski és az Érchegység/Krusnohorí bányászati régió cím által két világörökségi helyszínnel büszkélkedhet.