A horkolás nem csupán „férfiműfaj”

A horkolás sokak számára mindennapos jelenség, ami gyakran mosolyt vagy bosszúságot kelthet az érintettek környezetében. Bár néha tényleg humorosan kezeljük, az állandó horkolás súlyos hatású az egyén és a vele élők életminőségére. Az éjszaka közepén felhangzó, mély, rezgő hangok nemcsak az alvás nyugalmát zavarják meg, hanem hosszú távon egészségügyi problémák eredője is lehet.

A horkolás olyan zaj, amelyet a légutak lágy szöveteinek a rezgése okoz. Amikor alszunk, a légutak izmai ellazulnak, és bizonyos esetekben részlegesen elzárhatják a levegő áramlását. Ennek eredményeként a levegő átpréselődik ezen a területen, ami a szövetek rezgését és a jellegzetes horkoló hangot okozza.

Az éjszakai horkolás nemcsak a pihenést zavarhatja meg, hanem számos társadalmi és pszichológiai következménnyel is járhat. Gyakran vezet álmatlansághoz, ami nem csupán a horkolót, hanem a helységben alvó másik személy(eke)t is zavarja, nappali fáradtságot, ingerlékenységet és figyelemcsökkenést eredményezhet. Az ilyen alvászavarok okozói lehetnek akár súlyos egészségi problémák – magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek – kialakulásához is.

Azt szokták mondani, hogy a meglett korú férfiak többsége horkol. Csakhogy a klimax és a velejáró hormonszint-csökkenés a nők körében is oka lehet a horkolásnak, bár jóval ritkábban és kevésbé súlyosan.

A kollagénveszteség, zsírszövet-átalakulás hatására megereszkedik a lágy szájpad. Az ellazult, kevésbé tónusos izomzat miatt a nyelv hátra csúszik és emiatt elkezd horkolni a beteg. A nők ezt még kellemetlenebbnek tartják, mint a férfiak, általában a horkolási panasszal fordulnak fül-orr-gégészhez.

A horkolási hajlam egyébként örökölhető, így, ha valakinek a családjában a női felmenők horkoltak, nagy valószínűséggel az utódoknál is előfordulhat. Ráadásul a nők alvása a hormonális változásoktól, szülés után, klimax idején erősen megváltozik.

„Sokan felriadnak a saját horkolásukra, bár előfordul, hogy a páciensek nem is tudnak róla, ha horkolnak, pláne, ha egyedül élnek, külön szobában alszanak. Ilyenkor gyakran torokfájással ébrednek. Ez azért van, mert az erős mechanikai vibráló hatástól olyan érzésünk van, mintha kaparna a torkunk vagy fájna. Van, akinél egyértelmű jel lehet, hogy fáradtabban ébred, fáj a feje, magasabb a vérnyomása, ez akkor fordul elő, ha a horkolás mögött légzés-, alvászavar is áll.

Ilyenkor érdemes letölteni az internetről egy horkolásfigyelő applikációt (például: Snorelab), ami színskálát rendel a hangerősséghez, ebből a diagnosztizálás közben kihallható, hogy honnan jön a horkolás, mennyire rendszeres, milyen tüneteket okoz. A horkolás kezelésében fontos a fül-orr-gégészeti vizsgálat, hogy van-e a panaszosnak orrsövény-ferdülése, orrpolipja, megnagyobbodottak-e a mandulái; az orvos megvizsgálja a garat esetleges elváltozásait.

Semmiképp sem kell kétségbeesniük a nőknek, ha horkolnak. Elég fegyelmezettek tudnak lenni, és ha változtatni akarnak, diétával, a túlsúlytól való megszabadulással, rendszeres mozgással, kicsit sportosabb életmóddal ez sikerülhet is. Az orvos garattornát szokott javasolni a pácienseknek – a gyakorlatok könnyen megtanulhatók –, és ha rendszeresen végzik, 3-6 hónap alatt nagyszerű változásokat érhetnek el. Végső esetben egy kis műtéttel is kezelhető a meglazult lágyszájpad, de erre csak ritkán van szükség.

Ha az orvos alvásvizsgálatot javasol, valamint speciális eszközök használatát, akkor sem érdemes várni: a nyugodt és zavartalan éjszakai pihenés elengedhetetlen a mindennapi élethez szükséges energia és jó közérzet fenntartásához.