Országos átlagban már a 43 millió forinthoz közelít az otthonteremtésre fordított összeg, ha élhető, mintegy 57 négyzetméteres lakás vásárlását tervezi a vevő. A négyzetméterárak szerint azonban ennél kevesebb is elegendő lehet, attól függően, hogy hol keresi leendő otthonát vásárolni szándékozó polgár.
Vevői érdeklődésben és az adásvételeket tekintve fellendülést hozott az év a hazai ingatlanpiacon. A Duna House becslése szerint január–szeptember között 92 ezer adás-vétel valósult meg, ekként az idén 110–130 000 lakásingatlan-eladással, -vásárlással zárul az év. A források és a vevői bizalom adottak, így számottevő érdeklődésre és nagyszámú szerződéskötésre számítanak a negyedik negyedévben az ingatlanközvetítő szakértői.
„Erősnek ígérkezik a negyedik negyedév is az ingatlanpiacon, az aktív kereslet mellett pedig törvényszerű, hogy az ingatlanárak is növekednek” –mondta Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese. A covid-járvány idején a tágas terek és a saját kert vonzotta a vásárlókat, az idén viszont a lakások iránt volt számottevő kereslet a használt ingatlanok piacán. Országosan az adásvételek több mint fele (54%-a) társasházi tégla- vagy panellakás volt. A négyzetméterárak emelkedése a legkeresettebb ingatlantípus, vagyis a lakások esetében sem maradhatott el: országosan 9%-kal, 760 ezer forintra nőtt a használt lakásokért kért/fizetett átlagos négyzetméterár. Ekként egy 57 négyzetméteres lakás átlagosan már 43 millió forintba kerül.
A vevői igényektől függően azonban ennél kevesebből is megoldható az otthonteremtés. Körképében az ingatlanközvetítő sorra vette, hogy mi kapható ma 30 millió forintból a megyeszékhelyek és a főváros ingatlanpiacán. A vizsgálatba bevont tizenöt megyeszékhely közül a négyzetméterárak alapján a legnagyobb, 95 négyzetméteres lakás Békéscsabán vásárolható 30 millióból. Miskolcon és Szolnokon is kapható ugyanennyiért már 20 négyzetméterrel kisebb lakást kínálnak.
A nyugati országrész megyeszékhelyeire általánosságban igaz, hogy jóval drágábbak az ingatlanok, mint az ország keleti felében. Győrött és Veszprémben mindössze egy átlagosan 40 négyzetméteres ingatlanra futja a keretből.
A hirdetések közül találomra kiemeltünk egyet, csak azért, hogy képet kapjunk a mai győri árakról: 2 és fél szobás, 60 négyzetméteres téglalakás ára kereken 69 millió forint, azaz négyzetméterenként 1,15 millió. Hasonlításként: éppen ötven évvel ezelőtt egy budapest-zöldövezeti, 600 négyzetméteres kert közepén álló, kiváló állapotú, 90 négyzetméteres (kocka) családi ház ára 260 ezer forint volt.
A nyugat-magyarországi megyeszékhelyekhez hasonlóan az ország keleti végén Debrecen is drága: ott már a 800 000 forintot is megközelíti a lakások négyzetméterára. Ennek megfelelően már csak egy 38 négyzetméteres vásárolható lakás fér bele a megadott 30 milliós keretbe.
A fővárosban sem elképzelhetetlen az ingatlanvásárlás 30 millióból, csakhogy annak, aki ennyi pénzzel lát hozzá az ingatlankereséshez, annak bizony meg kell alkudnia a helyszínt és a lakásméretet tekintve egyaránt. Az idei értékesítési adatok alapján ugyanis már 8 fővárosi kerületben haladta meg az egymillió forintot lakások négyzetméterára – mondta az ingatlan-szakértő Máté Ferenc.
A budai oldalt előnyben részesítőknek ugyancsak mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ugyanis már csak a XXII. kerületben található lakás négyzetméterenként egymillió forintnál olcsóbban, miáltal ott is csupán egy 38 négyzetméteres ingatlan fér bele a példaként említett keretbe.
Ezzel szemben a Duna túlsó partján már 14 fővárosi kerületben lehet minimum 30 négyzetméteres otthont szerezni 30 millió forintból. Negyven négyzetméteres vagy annál nagyobb ingatlan mindössze hat kerületben, köztük a X., XV., XIX. és a XX. kerületben, valamint Csepelen kapható.
A négyzetméterárak alapján a legnagyobb alapterületű használt lakásra Soroksáron szerződhetnek a vevők, ott akár egy 46 négyzetméteres lakás is belefér a megadott összeghatárba – a Duna House értékesítési adatai szerint.