Drága a lakás, jöhet a gyorsház

Alapvetően nehezíti az évek óta tartó ingatlanár-emelkedés azok dolgát, akik első otthonuk megvásárlása előtt állnak. A kereslet nem tudta követni az immár hét év óta tartó elképesztő méretű drágulást. A 2020-ban megjelent világjárvány csak erősítette e folyamatot…

Egy hazai ingatlanhirdető- és kereső portál összefoglalta az aktuális ingatlanpiaci áramlatokat és a lehetőségeket, amelyek közül választhatnak az első lakásvásárlás előtt álló fiatalok.

Az ingatlannet.hu friss elemzéséből kiderül, hogy az idén a pandémia miatt és a reménybeli állami támogatások elérhetősége okán népszerűek a kertes házak. Csakhogy országosan megállíthatatlanul drágulnak a családi házak: az idei III. negyedévben a négyzetméterenkénti átlagár 18%-kal haladta meg a tavalyi azonos időszakban tapasztalt átlagárat.  A téglalakások drágulása jó 11, a panellakások esetében pedig 4,2 százalék.

Országosan a kertes házak átlagos négyzetméter ára a III. negyedévre elérte a 340 ezer forintot; a téglalakások átlagár 684 ezer forint volt négyzetméterenként, a panellakásoké pedig 444 ezer forintra rúgott szeptemberben.

A múlt években (és persze ma is) a bérek és az ingatlanárak látványosan eltérő emelkedése a nagy többség számára lehetetlenné tette az ingatlanvásárlást. A felmérés szerint akár tíz évnyi átlagkeresetet is félre kellene tenni a fiataloknak, ha önerőből szeretnének ingatlant vásárolni Budapesten. A fővárosi ingatlanpiacon az az idén mostanáig a családi házak átlagosan 15,2%-kal, a téglalakások 4,4%-kal, a panellakások 8%-kal drágultak.

Az aktuális négyzetméterárak alapján egy fővárosi téglalakás alku előtti vételára akár 50 millió forint is lehet, a panellakások esetében is hasonlóan magas lehet (átlagosan 30-35 millió forint) az irányár.

Manapság egyre népszerűbb a gyorsházépítés, azaz a könnyűszerkezetes ház építtetése. Az újfajta megoldás nemcsak a tudatos, „zöldépítés” miatt egyre keresettebb a hazai ingatlanpiacon, hanem a vonzó ára és a kivitelezés rövid időtartama miatt is. A gyorsházak amellett, hogy energiatakarékosak, természetes építőanyagokból készülnek, és csaknem ugyanolyan környezetet kínálnak, mint a hagyományos téglaotthonok. A nagyvárosokban a gyorsházak négyzetméterenkénti átlagára 300-400 ezer forint.