Ellopott győri múzeumi érmék nyomában – van már egy gyanúsított

Mintegy másfél évig tartott, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei Főügyészség sajtószóvivője, dr. Gál Katalin ügyész értékelhető tájékoztatást adhasson az Infovilág által legutóbb egy hónappal ezelőtt fölvetett bűnügyről. (A nyitó képen egy Maiorianus Tremissis érme.)

Lapunk 2019. november 12-én tudósított arról, hogy ellopták a győri Rómer Flóris Múzeum – előtte Xantus János Múzeum néven ismerte ország-világ – aranyérme-gyűjteményét. Szerkesztőségünk nyomban érdeklődött az illetékes ügyészségnél, melynek szóvivője ezt a választ adta:

„A különösen nagy értékre elkövetett lopás bűntette és más bűncselekmény miatt folyamatban lévő eljárás a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozó főosztály vagyonvédelmi osztály előtt van folyamatban, felderítési szakban.

Tekintve, hogy az ügy ebben az esetben is felderítési szakaszban van, kérem további információkért a nyomozó hatóság sajtószóvivőjét keresse. Felderítési ügyszakban ugyanis az ügyészség kizárólag az ügyészségi határozatokat és egyes ügyészségi intézkedéseket kommunikálhat, a nyomozati cselekményeket nem. Bízom benne, hogy válaszaimmal segítettem a munkáját…”

Szerkesztőségünk ennek alapján az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálatához fordult. Perceken belül válaszolt a rendőrség:

Megkeresésére válaszolva tájékoztatjuk, hogy a nyomozás folyamatban van, amelyről bővebb információt az eljárás érdekeire való tekintettel nem kívánunk adni. Tisztelettel: Gál Kristóf r. alezredes.”

A szerk. megj.: A rendőrség ugyanezen részlege 2020. 01. 09-én – lapunk hasonló jellegű érdeklődésére – a múzeumi aranykincslopással kapcsolatosan ezt válaszolta:

„Különösen nagy értékre elkövetett lopás bűntett gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen. A nyomozás érdekeire tekintettel a rendőrség az eljárásról bővebb tájékoztatást nem ad.”

A Győr-Moson-Sopron megyei Főügyészség sajtószóvivője ma arról tájékoztatta az Infovilág Szerkesztőségét, hogy az ügyben van egy gyanúsított, egy férfi, aki fővárosi születésű fővárosi lakos. Ő 40 érme jogellenes külföldre vitelével lett meggyanúsítva, melyből az egyik egy Maiorianus Tremissis érme. A 40-ből a másik 39 ismeretlen helyről való, azt a hatóságok nem keresik, mivel az sem biztos, hogy bárhonnan ellopták őket.

A Maiorianus Tremissis érme, amelyet a győri múzeumból loptak el – 51 másik érmével együtt – egy osztrák aukción bukkant fel Ausztriában és egy svájci gyűjtő vette meg. Ezért a nyomozás fő iránya: Ausztria és Svájc. Legutóbb a Győri Járási Ügyészség Svájcba bocsátott ki jogsegélykérelmet, hogy a vásárlótól információkat szerezzen, és ha megvan az érme, lefoglalja. Az előző jogsegélykérelmek pedig – az aukciók miatt – Ausztriát keresték meg. Az eltűnt 52 érméből egy Hadrianus érme már itthon van.

A hatóság által keresett érmék ókoriak, bizánci veretű arany pénzek. A Maiorianus Tremissis érme Ravennához köthető, 5. századi, becsült értéke 1300 euró.

A kirendelt szakértő szerint a lopással okozott kár összesen 60 487 000 forint. A legolcsóbb is 255 ezer, a legdrágább kis híján 11 millió forintot ér. Ez utóbbi egy Caracalla aureus érme Rómából 202-ből. A hiányzók között van egy Constantinus Magnus érme is 313-ból. Ennek 6 400 000 forint az értéke – tájékoztatta lapunkat Győrből dr. Gál Katalin ügyész, sajtószóvivő.