Holnap mindenki előtt újra megnyílik az újjáépített párizsi Notre-Dame

Öt éve égett le az egyetemes építészet egyik ékkövének számító párizsi Notre-Dame katedrális tetőszerkezete. Újjáépítése sikertörténet, az összefogás példája, amiben a Groupama csoport is kulcsszerepet vállalt: hatalmas faanyag-felajánlása mellett szakmai együttműködésekkel is hozzájárult a helyreállításhoz. Ennek köszönhetően a katedrális holnap korhű pompájában nyitja meg újra kapuit a hívek és érdeklődők előtt.

A vallási-kulturális örökség egyben Párizs egyik jelképe is, így nem csoda, hogy a tűzeset után rögtön hatalmas adakozási hullám indult el, a kisemberektől a nagyvállalatokig sokan kívántak segítséget nyújtani a helyreállításhoz. A Groupama Biztosító egyben a harmadik legnagyobb erdőtulajdonos is Franciaországban, és már a tűz oltása közben elkezdte felmérni az újjáépítéshez szükséges fa mennyiségét, és a lehetséges felajánlásról egyeztetett.

Eredeti vagy modern újjáépítés?

A tragédia után csaknem azonnal megjelentek olyan vélekedések, amik szerint nem lehetséges eredeti formában helyreállítani a katedrálist. Sokan gondolták úgy, hogy nem tudnának annyi 100-200 éves, egyenes törzsű, 8-14 méter magas fát beszerezni, amennyire szükség lenne, illetve magát a rekonstrukciót sem lehetne elég gyorsan végezni, ha korabeli famegmunkálási módszerekkel végeznék azt.

Számos terv látott napvilágot, amik az épület modernebb formában való újjáépítést szorgalmazták, például egy üvegből megálmodott tetővel, különleges fényinstallációkkal vagy kortárs szobrászati elemek beépítésével.

A katedrális eredeti formában való helyreállítását megelőzte egy kísérlet is, amiben kipróbálták a korabeli ácstechnikák gyorsaságát. Bebizonyították, hogy nagyon rövid idő alatt képesek megépíteni a tetőszerkezet egy kiválasztott egységét. A hetes számú tartószerkezet tökéletes másán 25 ács egy hétig dolgozott. A végeredmény egy műalkotás lett, amit 2020. szeptember 21-én, a kulturális örökség napján ünnepélyesen állítottak fel a Notre-Dame előtt

Miután elhárult minden akadály az eredeti formában történő helyreállítás elől, a munkák jó ütemben haladtak, és az eredeti ígéreteknek megfelelően, a tűzvész után jó öt évvel, december 7-én megnyitják újra a hívek és az érdeklődők előtt. A Notre-Dame Párizs és egyben Európa egyik legismertebb látványossága, az újranyitást követően évente hozzávetőleg 15 millió látogatóra számítanak.