A különféle ágazatokat és szakpolitikai területeket érintő kötelezettségszegési eljárások célja, hogy a tagállamok a polgárok és a vállalkozások szolgálatában teljes mértékben és helyesen alkalmazzák az uniós jogszabályokat. Az Európai Bizottság elsősorban párbeszéd által próbálja meg rendezni a problémákat az érintett tagállamokkal. Ha ez nem vezet eredményre, akkor a Bizottság az Európai Unió Bíróságához fordulhat. A Bizottság ma a következő lépésekről döntött Magyarországra vonatkozóan:
- Közbeszerzések: a Bizottság felszólítja Magyarországot és Olaszországot, hogy tartsák meg a közbeszerzési irányelveket
A Bizottság úgy határozott, hogy további lépéseket tesz a Magyar- és Olaszországgal szemben a közbeszerzési irányelvek helyes átültetésének biztosítása érdekében folytatott kötelezettségszegési eljárásokban.
Magyarország esetében a Bizottság szerint a jogszabályok lehetővé teszik a kivételek szélesebb körű alkalmazását biztonsági okokból, illetőleg az adókedvezmények révén támogatott szerződések tekintetében. Ezek a kivételek ahhoz vezetnek, hogy a szerződések széles körét kizárják az uniós közbeszerzési irányelvek szerinti kötelezettségek alól. A Bizottság továbbá úgy véli, hogy a magyar bányászati törvény módosításai, amik lehetővé teszik a bányászati koncessziók átlátható pályázati eljárás nélküli odaítélését, ellentétesek az átláthatóság elvével, és ezért nincsenek összhangban a koncessziós irányelv szerinti kötelezettségekkel.
- Építőanyagok: a Bizottság felszólítja Magyarországot, hogy tegyen eleget az áruk szabad mozgására és a letelepedés szabadságára vonatkozó uniós szabályoknak
A Bizottság úgy határozott, hogy indokolással ellátott véleményt küld Magyarországnak a magyar hatóságok által bevezetett előzetes értesítési rendszerrel kapcsolatban, amely megakadályozhatja az építőanyagok exportját.
Továbbá: a Bizottság kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen, és felszólítja az uniós jognak való megfelelésre az építőipari ágazatot érintő nemzeti szabályok tekintetében. Magyarország olyan intézkedéseket és szabályokat vezetett be, amelyek az építőiparban bizonyos nyersanyagok árait rögzítik, illetve amelyek előírják a gazdasági szereplők számára, hogy bizonyos termelési szinteket teljesítsenek akkor is, ha az gazdaságilag nem fenntartható.
- Közúti közlekedés: a Bizottság felszólítja más tagállamok mellett Magyarországot, hogy ültesse át a tiszta üzemű gépjárművekre megállapított célértékekre vonatkozó szabályokat
- Nyílt hozzáférésű adatok: a Bizottság felszólítja más tagállamok mellett Magyarországot, hogy léptessen hatályba a nyílt hozzáférésű adatokra és a közszféra információinak további felhasználására vonatkozó uniós szabályokat
A Bizottság technikai támogatási eszköze segít Magyarországnak és más tagállamoknak az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségük csökkentésében
A Bizottság technikai támogatást fog nyújtani 17 tagállamnak – köztük Magyarországnak – ahhoz, hogy fokozatosan megszüntessék az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségüket, összhangban a megfizethetőbb, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiára vonatkozó REPowerEU tervvel. A technikai szakértelem segíteni fogja a tagállamokat abban, hogy a közös európai törekvések elérésére meghatározzák és végrehajtsák a legjobb szakpolitikai reformokat és beruházásokat olyan területeken, mint az energiaellátás diverzifikálása, a megújuló energiára való átállás gyorsítása és az energiahatékonyság növelése.
Az Ukrajna elleni orosz agressziót követően a Bizottság 2022. március 21-én tette közzé azt a felhívást, amiben felkérte a tagállamokat: jelezzék igényüket a technikai támogatás iránt. A Bizottság értékelte és jóváhagyta a tagállamok által benyújtott valamennyi kérelmet. A szakértelmet a Bizottság által kezelt technikai támogatási eszköz (TSI) biztosítja. Ez támogatni fogja a tagállamok orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függésének fokozatos megszüntetését, és középtávon hozzá fog járulni az ársokkok enyhítéséhez, a többi között azáltal, hogy felgyorsítja az EU zöld átállását, miközben figyelembe veszi az interregionális és a határokon átnyúló dimenziókat is.
DiscoverEU: Új pályázati felhívás, újabb lehetőség a fiataloknak – beutazhatják Európát
Holnap kezdődik a DiscoverEU uniós kezdeményezés idei első pályázati fordulója: a Bizottság 35 000 ingyenes utazási igazolványt ad a sikeresen pályázó 18 évesek számára. Ebben a pályázati fordulóban azok a fiatalok jelentkezhetnek, akik az Erasmus+ programban részt vevő országok valamelyikében élnek, és 2003. július 1. és 2004. június 30. között születtek. Pályázni lehet április 7-én déli 12 órától április 21-én déli 12 óráig. A kezdeményezés lehetővé teszi a sikeres pályázók számára, hogy – elsősorban vonattal – beutazzák és felfedezzék Európát.
Azok a pályázók, akik megfelelnek a részvételi feltételeknek és sikeresen válaszolnak a pályázati kérdésekre, 2022. július 1. és 2023. június 30. között használhatják fel utazási igazolványukat, és legfeljebb 30 napig lehetnek úton. Az ingyenes utazási igazolványon felül kedvezményekre jogosító DiscoverEU kártyát is kapnak majd, mellyel több mint 40 000 különféle kedvezményt vehetnek igénybe (tömegközlekedés, sportok, kulturális, szálláshely-, vendéglátó-ipari és egyéb szolgáltatások) a programban részt vevő országokban.
A myitó kép forrása: https://www.europeandatajournalism.eu