Kutatók éjszakája, 2024: tudósvillamossá változik a budapesti 47-es

Az idén is megrendezik Európa-szerte, ekként hazánkban is a kutatók éjszakáját; nálunk immár két évtized óta hagyomány, hogy szeptember utolsó péntekén (és néhány éve szombatján is) a kutatóintézetek, egyetemek, könyvtárak, levéltárak, múzeumok, laboratóriumok megnyílnak a nagyközönség előtt.

Az Európai Unió kezdeményezése részeként szervezett eseménysorozat célja, hogy közelebb hozza a nagyközönséghez a tudományos kutatást és a kutatókat, egyben Európa-szerte támogassa a kiváló kutatási kezdeményezéseket, és felkeltse a fiatalok érdeklődését a tudományos kutatói pálya iránt, valamint bemutassa a kutatók munkájának a mindennapi életre gyakorolt hatását.

Az idei rendezvény hazai meglepetése, hogy az Európai Unió két magyar pályázatot is érdemesnek tartott a támogatásra, ezért két konzorcium – az RCISD Regionális Tudásközpont és a Bay Zoltán Kutatóközpont – is szervezi a programokat. Az idén 52 település 250 intézménye 2600 programot jelentett be több mint 10 tudományágban.

A programokon részvétel a már megszokott módon ingyenes, de vannak olyan események, ahol a helyszűke miatt a szervezők előzetes jelentkezéshez kötik a belépést.

A Bay Zoltán Kutatóközpont saját telephelyein túl a fővárost is kissé tudományossá varázsolja a kutatók éjszakájának délutánján és estéjén a 47-es villamos vonalán közlekedő „Tudomány expressz – a kutatók villamosa” különjárattal. A „tudósvillamoson” utazást színes kísérletekkel, izgalmas tudománytörténeti tényekkel, „tudományos influenszerek” részvételével gazdagítják.

Emellett a Bay Zoltán Kutatóközpont telephelyén számtalan izgalmas bemutató, szakmai kerekasztalok és ingyenes koncert várja a nagyközönséget a tudomány ünnepén.

A rendezvény központi honlapja a www.kutatokejszakaja.hu, ahol tudományterület, helyszín, idősáv, ajánlott életkor alapján lehet programokat keresni, illetve az is megnézhető, hogy van-e még hely a regisztrációhoz kötött programokra.

Az érdeklődés fenntartására a szervezők egész évben működtetik a kutatók éjszakája Facebook-oldalát, ahol a résztvevő intézmények által küldött érdekes tudományos híreket olvashatnak a kíváncsi látogatók.

A már-már hagyományosnak tekinthető kémiaverseny döntőjének az idén a Fasori Evangélikus Gimnázium szombaton ad otthont. A rendezvény szervezői évek óta kerekasztal-beszélgetésen vitatnak meg egy témát szakértők és a sajtó meghívott képviselői részvételével. Az idén – a találkozó európai jellegét kiemelve – az Európa Pont látja vendégül az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) néhány vonatkozását feltáró szakmai beszélgetésnek.

Öt év kihagyás után az idén az Ericsson Magyarország ismét megnyílik a nagyközönség számára. Programjai közül a legérdekesebbek az 5G-hálózatok kínálta lehetőségeket mutatják be és bemutatkozik az érdeklődés középpontjában álló mesterséges intelligencia is. A BME-vel és az ELTE-vel való egyetemi együttműködés mellett ott mutatkoznak be a jövő magyar reménységei, a 33. országos tudományos és innovációs olimpia díjazottjai is. Nem maradhat el a mindig nagyon népszerű

„Öveges tanár úr utódai” program sem, ahol egész este remélhetőleg telt ház mellett mutatják be Ericsson-díjas fizika tanárok kedvenc és látványos fizikai kísérleteiket.