Már dolgozik az Európai Munkaügyi Hatóság

Ma megkezdte működését az Európai Munkaügyi Hatóság, mely egyelőre Brüsszelben, később viszont végleges székhelyén, Pozsonyban fog dolgozni.

Ebből az alkalomból nyitóünnepséget tartottak Brüsszelben, amelyen megjelent Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Peter Pellegrini, Szlovákia miniszterelnöke, valamint az Európai Bizottság két alelnöke – Valdis Dombrovskis és Maroš Šefčovič – és Marianne Thyssen uniós biztos. A nyitányt követően a hatóság igazgatótanácsa is összeül, melyet a tagállamok, a Bizottság, az uniós szintű szociális partnerek és az Európai Parlament képviselői, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia, Svájc és a foglalkoztatás és szociális ügyek területén működő más uniós ügynökségek megfigyelői alkotnak. Első ülésén az igazgatótanács elfogadja a hatóság működéséhez szükséges határozatokat, és véleményezi a kezdeti munkaprogramot.

Jelenleg az Európai Unióban mintegy 17,5 millió uniós polgár él vagy dolgozik egy másik tagállamban – kétszer annyi ember, mint tíz évvel ezelőtt. Továbbá vállalkozások milliói folytatnak határokon átívelő tevékenységet. Az EU nagy számban dolgozott ki jogszabályokat a mobilitás szabályozása céljából, melyeket a Juncker elnök vezette Bizottság a múlt évek folyamán felülvizsgált és kiigazított. Az Európai Munkaügyi Hatóság a munkavállalói mobilitással kapcsolatos jogszabályok érvényre juttatását hivatott előmozdítani azáltal, hogy megerősíti az illetékes nemzeti hatóságok közötti strukturált együttműködést és információcserét. Célja, hogy:

  • megkönnyítse a polgárok és a vállalkozások számára a hozzáférést a jogaikkal és kötelezettségeikkel kapcsolatos információkhoz és szolgáltatásokhoz;
  • segítse a tagállamok közötti együttműködést a hatóság hatáskörébe tartozó uniós jog végrehajtásában (pl. összehangolt és közös ellenőrzések és a be nem jelentett munkavégzés elleni küzdelem előmozdítása révén);
  • közvetítsen a több tagállamot érintő jogvitákban, megkönnyítve a megoldásukat.

A hatóság létrehozása nem teremt új hatásköröket európai uniós szinten. A munkaügyi és szociális biztonsági szabályok érvényre juttatása továbbra is teljes mértékben tagállami hatáskör marad. Az Európai Munkaügyi Hatóság hozzáadott értéke abból adódik, hogy megkönnyíti a tagállamok közötti együttműködést, ésszerűsíti a már létező struktúrákat, és operatív támogatást nyújt, javítva a szabályok hatékony megtartását, ami a polgároknak, az üzleti vállalkozásoknak és a nemzeti hatóságoknak egyaránt a javát szolgálja.

A hatóság pénzügyi és humán erőforrásai fokozatosan bővülnek: 2024-ben költségvetése eléri majd az 50 millió eurót, alkalmazottainak a száma pedig a 140-et.

Kérdések és válaszok: Megkezdi működését az Európai Munkaügyi Hatóság

Tájékoztató: Méltányos munkavállalói mobilitás – Létrejön az Európai Munkaügyi Hatóság

Az Európai Munkaügyi Hatóság honlapja

Európai migrációs stratégia

Ma, egy nappal az Európai Tanács csúcstalálkozója előtt az Európai Bizottság jelentést adott ki az európai migrációs stratégiában 2015 óta elért fő eredményekről. Jelentésében a Bizottság azt is felvázolja, mely területeken kell folytatni a munkát a jelenlegi és jövőbeli migrációs kihívások kezelése céljából.
 
A migrációs válság 2015-i kitörésekor az EU gyors és határozott lépéseket tett, hogy közös európai megoldásokat alkalmazva megoldást találjon a rendkívüli kihívásokra. A múlt öt évben a Bizottság fáradhatatlanul dolgozott az uniós migrációs politika megerősítésén. Ennek köszönhetően sikerült a válságkezeléstől olyan strukturális megoldások kidolgozásáig eljutni, amelyek biztosítják, hogy Európa jobban fel legyen vértezve a jövőbeli migrációs kihívásokkal szemben.
 
Az uniós fogadóállomások működtetése és a több mint 2300 tagú helyszíni személyzetet számláló uniós ügynökségek révén az EU minden addiginál szorosabb együttműködést folytat a tagállamokkal a migráció hatékonyabb kezelése, a külső határok megerősítése, az életmentés, az irreguláris érkezések számának csökkentése és a tényleges visszaküldések végrehajtása végett. Ezen túlmenően az unió az Európán kívüli partnereivel folytatott munkát is elmélyítette a migráció okainak kezelése, a menekültek és migránsok védelme, valamint a befogadó közösségek támogatása céljából.

Evégett eddig példátlan, mintegy 9,7 milliárd euró összegű finanszírozást sikerült mozgósítani, különösen az Uniós Szükséghelyzeti Alap Afrikáért, a szíriai válság kezelésére szolgáló uniós regionális alap, illetve a törökországi menekülteket támogató eszköz révén. A partnerországokkal folytatott együttműködésben megvalósult uniós támogatás céljai közé tartozik a stabilitás előmozdítása, valamint a gazdasági és foglalkoztatási lehetőségek bővítése is. A visszaküldésben szintén javult az együttműködés: ma már 23 partnerországgal vannak érvényben visszaküldési és visszafogadási megállapodások.
 
Összességében az figyelhető meg, hogy visszaállt a válság előtti migrációs helyzet – ezt mutatja, hogy a 2019. szeptemberi érkezések száma kb. 90%-kal volt alacsonyabb a 2015. szeptemberi szintnél. Ugyanakkor azonban a helyzet továbbra is ingatag, és a geopolitikai fejlemények miatt az uniónak új kihívásokkal kell szembenéznie. További erőfeszítésekre van szükség a kiemelten fontos és azonnali megoldást kívánó kihívások kezelése és a már megkezdett munka eredményes folytatása végett, különös tekintettel a Földközi-tenger keleti térségében uralkodó körülmények javítására, a földközi-tengeri kutatásban és embermentésben tanúsított szolidaritás erősítésére, valamint a Líbiából történő evakuálás és a Líbiában tartózkodó migránsok önkéntes visszatérésének felgyorsítására.

Az Európai Bizottság mai eredményjelentése az európai migrációs stratégia végrehajtásáról

Tájékoztatók az európai migrációs stratégia különböző aspektusairól