Nem enyhül az építőipar válsága

Bár augusztusban a cégbíróságok munkarendje miatt jellemzően kevesebb eljárás indult, mint annak előtte, az idén augusztusban kezdeményezték a legtöbb felszámolást az építőiparban. A nyolcadik hónapban munkanaponként csaknem tíz (összesen 237) céget döntöttek be, ami kevesebb ugyan a júliusi 339-nél, ám sokkal, 72-vel több, mint az egy évvel azelőtti 165. A tavaly augusztusihoz mért növekedési ütem 43,6 százalékos, ami a júliusi stagnáláshoz képest nagy növekedés.

„Az ágazatban jóformán semmi sem változott, sőt, az augusztusi szabadságolások után az ősszel, sajnos, nagy az esély a felszámolási eljárások ugrásszerű növekedésére – kommentálta az adatokatCsorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója.

A végelszámolások esetében még markánsabban kirajzolódik az ágazat mélyülő válsága. Augusztus hozta ugyanis minden idők nyolcadik legtöbb új eljárását, a feljegyzett 208 végelszámolás 86-tal több, mint 2010 hasonló időszakában volt. Az idén a végelszámolások száma az év első hónapjaiban rendre meghaladta a 400-at – tavaly havonta jellemzően 200 körül alakult a mutató. „Az idei gyors növekedés mögött a bíróságok által a mérleg leadásának hiánya miatt indított tömeges kényszer-végelszámolások állnak” – mondta az Opten stratégiai igazgatója. A társaság adatai szerint, ha minden pénzügyi beszámoló leadását elhanyagoló céget eljárás alá vonnak, várhatóan még jó ideig fennmarad a magas végelszámolási arány.

A gyorsuló cégfluktuációt támasztja alá az új vállalkozások száma is, bár a cégalapítási kedv mind az előző hónaphoz, mind tavaly augusztusihoz képest csökkent. Most augusztusban 386 új építőipari céget jegyeztek be, tavaly ilyenkor 408-at, júliusban pedig 417-et. „Kevéssé valószínű, hogy az építőipari kereslet húzza a cégalapításokat, sokkal inkább a »céghalmozók« folyamatos jelenléte – vélekedik Csorbai. Hozzáteszi: „Bár a kormányzati szándék egyértelmű az adósságot hátrahagyó cégvezetők felelősségre vonásában, a megvalósításig még hosszú az út. Nem hagyhatók ki az alapos szakmai egyeztetések, csak ezek általuk lehet kialakítani a pontosan szabályozott, hatékony jogszabályi hátteret.” A szakember értékelésével egybecseng a KSH legfrissebb jelentése az ágazatról: egy év alatt drámaian visszaesett mind a kibocsátás, mind pedig a szerződésállomány.