Orbánék támadása a tudomány szabadsága ellen irányul

A kormányzó német kereszténydemokraták egyik vezető külpolitikusa felszólította az Európai Uniót, hogy lépjen fel Orbán Viktor ellen, aki be akarja záratni az amerikai finanszírozású Közép-európai Egyetemet, a CEU-t.

Norbert Röttgen, a szövetségi parlament, a Bundestag külügyi bizottságának az elnöke a dpa német hírügynökségnek adott nyilatkozatában kijelentette: „az unió szerveinek, valamint a többi tagállam határozott ellenállásának a révén el kell hárítani ezt az állami támadást, amely a tudomány szabadsága ellen irányul”.

„Orbán előtt világossá kell tenni, hogy az Európai Unió olyan jogi közösség, amelyet a polgárok alapvető szabadságjogai és a jogállamiság elvei jellemeznek” – fogalmazott a CDU politikusa. Szerinte az EU-nak minden rendelkezésére álló eszközt be kell vetnie azért, hogy érvényesítse a magyar kormánnyal szemben az unió ezen jellegét és a polgárok szabadságjogait. Norbert Röttgen megállapította: az országgyűlés elé terjesztett törvénytervezet azt célozza, hogy politikai okokból elűzhessék Magyarországról a CEU-t, amely a tudomány világának nemzetközileg elismert intézménye.

A nemzetközi sajtó széles körben tálalja a CEU elleni magyar törvénykezés ügyét.

A német konzervatív politikusnál alig fogalmaz keményebben a baloldali liberális brit The Guardian, amely azt írja: „az EU túlságosan hosszú ideig volt türelmes Orbán Viktorral, most itt az ideje az állásfoglalásnak”. A lap kommentátora szerint a magyar vezető legújabb célpontja a kritikus szemléletű, multikulturális jellegű budapesti intézmény, és nem szabad hagyni, hogy tovább terjedjen ez az illiberális orbáni ideológia.

Mára világos kell, hogy legyen, Orbán magatartása nem pusztán belpolitikai ügy, hiszen Magyarország egyfelől az EU tagja, és meg kell tartania a jogszabályait, másfelől ösztönző a térség illiberálisai számára – véli a The Guardian, és megállapítja: a CEU-ért folytatott harc nem csak egy, hanem minden egyetemről, valamint a liberális demokráciáról szól – ha most nem lépünk fel, akkor hasonló csatáknak nézünk elébe Lengyelországban és másutt is.

Amerikában a The New York Times és a The Washington Post mellett például a szélsőjobboldali, Donald Trump pártján álló Breitbart News hírportál is ismerteti az AP hírügynökség beszámolóját, amely kitér arra, hogy a tervezet új körülményeket teremtene a Magyarországon működő külföldi egyetemek számára, és számos előírásáról az a vélemény, hogy kifejezetten a CEU-ra szabták, a Soros György milliárdos filantróp által alapított intézmény ellen irányul. Ilyen pont az, amely előírná amerikai campus megnyitását New York államban, ahol az egyetemet akkreditálták, de ahol az nem fejt ki felsőoktatási tevékenységet.

Az AP a magyar kormányzati indoklás mellett kitér az amerikai külügyminisztérium figyelmeztető nyilatkozatára, tudósok és intézmények százainak tiltakozására, valamint a vasárnapi tízezres tiltakozó tüntetésre. Felhívja a figyelmet arra, hogy a magyar miniszterelnök az Egyesült Államokkal való megállapodás reményét hangoztatja, miközben Michael Ignatieff, a CEU rektora szerint a megállapodás megkötésére amerikai részről New York állam az illetékes.

A tekintélyes, konzervatív német Frankfurter Allgemeine Zeitung kommentárja kiemeli: Orbán Viktor 2016 végén tett előrejelzése Soros „eltakarításáról” annak tulajdonítható, hogy a Fideszben most látták megfelelőnek az időt erre, mert azt gondolják, hogy az új amerikai kormány nem veszi védelmébe Soros Györgyöt. Azonban a Soros által alapított és finanszírozott CEU-t érintő, tervezett változtatásokkal kapcsolatban úgy tűnik, hogy az Orbán-kormány elszámította magát, ugyanis a washingtoni vezetés a kezdeményezésre nem jóindulattal, hanem bírálattal és követelésekkel reagált – írja a majna-frankfurti lap.

A liberális szellemiségű pozsonyi Sme úgy véli: a CEU elleni támadás elsősorban arra szolgál, hogy a Fidesz választói magja „ne hűljön ki”, ne feledkezzen el az állandósult külső veszélyről. Bár a CEU alapítóit – akik a tavalyi amerikai elnökválasztáson a demokrata jelölt, Hillary Clinton kampányát támogatták – az elnökké választott Trump nem kedveli, a tervezett magyar törvénymódosításra mégis keményen reagált az amerikai külügyminisztérium – olvasható a kommentárban, amelynek szerzője szerint a magyar miniszterelnök azon bejelentésének alapján, hogy a CEU jövője a magyar és az amerikai kormány közti tárgyalásoktól függ, az intézmény rektora és diákjai már csaknem biztosra vehetik, hogy az intézményben lesznek következő szemeszterek is.
 

A „sorosozás” az állami és a Fidesz-médiában élni és virágozni fog, de elűzni az amerikai egyetemet Orbán nem meri – vélekedik a pozsonyi lap.