Világjárás szolgálatban: New York, Central Park-i villanások

Képes beszámolónk szerzője Erdős André nagykövet, aki hosszú és sok különleges feladatot ellátó diplomáciai pályáján – a többi között – 1978-tól 1983-ig az ENSZ New York-i magyar állandó képviseletének tagja volt, majd 1990–94 és 1997–2002 között Magyarország állandó képviselője volt az Egyesült Nemzetek Szervezeténél. 0992-93-ban ő képviselte hazánkat a Biztonsági Tanácsban.

 A New York közepén terpeszkedő Manhattan-félszigeten 1858-76 között alakították ki azt a nagy kiterjedésű, 4 kilométer hosszú és majdnem 1 kilométer széles zöld területet, amely máig igen nagy mértékben javítja a sűrűn beépített New York-i városrész levegőjét. Ez a fákkal, sokféle növénnyel beültetett, turistaösvényekben, tavakban gazdag városszelet kikapcsolódásra, sétákra, sportolásra, elmélkedésre kínál ezeregy lehetőséget a parkot körbefogó, alapvetően más környezetű Manhattan ide látogató lakóinak.

Egykori lakásomból készített kép jól illusztrálja ezt a bekerítettséget.

A múlt másfél évszázad alatt ez a tündéri zöld sziget a világ egyik legismertebb parkjává lépett elő, és szerencsére meg is őrzik a metropolisz lakói maguknak, vendégeiknek egyaránt. Manhattannak ezen a részén évente 43 millió ember fordul meg – a lombok alatt és vizein egyaránt. A kellemes légkör megőrzése végett – néhány kivételtől eltekintve – már a múlt század második felében leállították újabb szobrok, emlékhelyek létrehozását a parkban.

Az Infovilág olvasói közül (már csak azért is, mert az internetnek köszönhetően bárhol a világon kinyitható a jó húsz évvel ezelőtt alapított hírportál) nyilván számosan láttak már képeket a New York-i Central Parkról, ezért emlékeztetőül csupán megosztom a hosszabb itt-tartózkodásaimkor készített felvételeim egy részét, melyek látványa ma is fölidézi bennem ennek a hatalmas zöld szigetnek a hangulatát, s azt az érzést, hogy a városlakó, maga mögött hagyva a manhattani kőrengeteget, a zajos utcákat és házóriásokat, ide érkezvén egy egészen más világban találja magát.

Ezt a zöld másságot szemlélteti a Central Park déli részén elterülő, a korábbi évszázadok történetére utaló, pihenésre, napozásra, szórakozásra  kiválóan alkalmas  Sheep Meadow (Juhmező) nevű hatalmas pázsitos terület.

A Central Park világát, légkörét mutatják az alábbi hangulatos, különböző évszakokban kattintott pillanatképek. Közülük is az ősszel készültek állnak hozzám a legközelebb, mert szerintem New Yorkban és környékén az ősz a legcsodálatosabb évszak, melynek varázslatos sokszínűségét még értékesebbé teszi, hogy az arrafelé igen nedves, párás meleg nyarat követi.

A tél is szerfölött gazdag élményekben – mindenekelőtt a gyerekeknek: dimbes-dombos lankáinak köszönhetően a Central Park különösen alkalmas szánkózásra.

A többi korosztály sem marad ki az élményekből: a park déli részén 1951-től működik a Wollmann Rink jégpálya.

A kultúra, a sportolás, a játszóterek, a pihenés számtalan formája kapott helyet a parkban:

A parkot óhatatlan átszelő gépkocsiutakon hétvégeken nincs forgalom, miáltal a futók és kerékpárosok tömege veszi őket használatba. Olyankor a mentők is készenlétben vannak…

A gyermekes családok egyik legkedveltebb helye az Alice a Csodaországban című, 1956-ban felállított szoborcsoport, amelyre évtizedek óta sok-sok gyermek mászik fel, s az évek múlásával és számtalan fénykép készítése révén tapasztalhatja az ember a szoborcsoport állandóságát és gyermekei, unokái növekedését, felnőtté válását.

A park egyik központi tere a Bethesda-terasz, ahol a szökőkút közepén a Vizek Angyalának szobra áll.

Az itt található néhány nagy építmény közé tartozik a park nyugati oldalán álló, 1872-ben épült Belvedere-kastély.

A hajómodellezők tavának is nevezett tófelület a park keleti oldalán nemcsak nekik, de az Ötödik Sugárútról ide betérők számára is igazi felüdüléssel szolgál.

A park keleti oldala középső részének érdekessége az Egyiptomból ideszállított és 1881-ben felállított háromezer éves Kleopátra Tűje nevű obeliszk.

 A parknak a Harlemmel határos északi sarkán 1997 óta áll Duke Ellington (1899–1974) afro-amerikai zenekarvezető, zongorista, zeneszerző, a jazz és az amerikai zene egyik legnagyobb hatású alakjának a szobra. (A szerk. megj.: Duke Ellington talán legismertebb műve a rövidhullámon sugárzó Amerika Hangja (Voice of America) itthon is százezrek által hallgatott Jazz Hour című műsorának szignálja, a „Take the ‘A’ Train”. A Jazz Hour-t 1955. január 6-tól 2003-ig sugározta a Voice of America; ezután köetkezett a Voice of America Music Mix (ma VOA1), ami beolvadt a Jazz America című műsorba. A Jazz Hour-t egyébként a legendás Willis Conover vezette, és a műsor minden alkalommal Ellington „Take the A Train” című főcímdalával kezdődött; hallgatóinak számára 30 millióra becsülték.)

A park nyugati oldalán – szemben azzal az épülettel, ahol John Lennon, a 20. század egyik legnagyobb hatású énekese, zeneszerzője, költője és a The Beatles gitárosa lakott, és melynek előterében 1980 decemberében Lennont meggyilkolták – nevezték el emlékére a Strawberry Fields teret.

Az Imagine-emlékkör:

A világhírű művész ellen elkövetett halálos merénylet nagy visszhangot keltett New Yorkban. A képeken a Central Park-ot övező utcán lévő épületet őrző rendőrök és az összegyűlt gyászoló tömeg látható. A kis téren 1985-ben elhelyezett emléktábla felsorolja azokat az országokat, köztük Magyarországot is, melyek jóváhagyásával neveik a Béke Őrzőiként szerepelnek a listán.

A Central Park túloldalán húzódó Ötödik sugárút (Fifth Avenue) a felvonulások hagyományos színtere. Minden évben számos parádé, tömegrendezvény zajlik e látványos úton. Itt egy tiltakozó megmozdulás képei láthatók még az 1980-as évekből.

Természetesen a rendőrség és a média képviselői is a helyszínen voltak.

Az Ötödik sugárúton vonulnak fel iskolák, tanintézetek, zenekarok, kulturális szervezetek legkülönfélébb csoportjai

és az egyes ünnepnapokon a sokszínű New York etnikai közösségei is, így az írek, a Puerto Rico-iak, az izraeliek, a németek, az olaszok, a lengyelek és a képen látható görögök is.

A felvonulások mentén, a járdákon pedig sok kíváncsi gyűlik össze ezekre az alkalmakra.

Láttam azt is, ahogy a városi köztisztasági hivatal alkalmazottai az egyes események befejezését követően milyen gyorsan és szervezetten tisztítják meg az Ötödik sugárutat és az azt övező járdákat a sokezer felvonuló és nézősereg által ott hagyott szeméttől.