E hasábokon nem egyszer írtunk már az osztrák gazdaság sikereiről – amelyeket azonban nem adtak ingyen. A „nyugati szomszéd” példamutatása egyértelmű, ám annak átvétele még hagy kívánnivalókat maga után. Alábbi cikkünk – ami a Népszabadság 2007. október 29-i számában jelent meg – ugyancsak serkentő szándékkal fogalmazódott meg… (Kedves kisváros a Fertő mentén: Rust/Ruszt.)
«Sturm! – a rövid német szó ezekben a hetekben a legtöbb burgenlandi kiskocsma, vendéglő, étterem bejáratánál, fekete táblára krétával felírva vendégcsalogató csatakiáItással ér fel. A szótári jelentések (vihar, roham) ismerete nem segít, a forrásnak indult mustot hívják így az osztrákok, akik ezt igencsak kedvelik, de a folyamat végtermékét még inkább. Borból pedig – mert hiszen ez az eredmény – meglepően gazdag a választék a Fertő környékén, ahol a vendéglátóipar a helyi ételspeciaIitások mellett kitűnő italokkal csábítja az erre vetődőket.
Ruszton, ezen a szerfölött hangulatos településen még a magyar időkben is (azaz Trianon előtt) többnyire német szó dívott. Szabad királyi városként szépen profitált az uralkodó jóindulatából és lakóinak szorgalmából. Az utóbbi ma is érvényes: a rusztiak többsége sikeres szőlőtermeIő, és/vagy vendéglátó. Ahány ház, annyi étterem vagy borpince, a girbegurba utcák híven követik a mind jobb hangulatba kerülő vendégek vonulási irányát. A tóhoz közelítve érdemes betérni Wenzelék borházába, s nemcsak azért, mert a tulajdonos Robert Wenzel kitűnően beszél magyarul, hanem mert kevesen képesek jobban beszélni a burgenlandi borászat történetéről. Tőle tudhattuk meg például, hogy az itt palackozott italokat dugójukról is meg lehet ismerni, a rajtuk látható R betű a XVI. századtól szerepel védjegyként, a privilégiumot Mária királynétől, II. Lajos (Mohács, Csele patak!) özvegyétől kapták a rusztiak. Ez akkor vált különösen fontossá, amikor a múlt század nyolcvanas éveiben súlyos botrány vetett hosszú árnyékot Burgenlandra: a glükollal pancsolt borok nemzetközi piac-összeomlással fenyegettek. Úgy lehetett a mundér becsületét annyira-amennyire menteni, hogy a ,,lebukott” italok dugójáról hiányzott az ,,R”. Wenzel úr szerint a hordókban – főleg Németországba – szállított bort másutt és mások „kezelték” fagyálló folyadékkal, de az átok a termelőkre hullott vissza. Gyakorlatilag csak a XXI. század elejére sikerült teljesen helyreállítani a renomét, amihez az osztrák bortörvény drákói szigorítása mellett az is hozzájárult, hogy a burgenlandi termelők ma már leginkább maguk palackozzák boraikat.
Burgenland borkínálatát a száraz vörösborok dominálják, de egyre többen szeretnének legalább részben visszatérni a fehérhez. Robert Wenzel egyébként most is szüretel furmintot, ami nélkülözhetetlen alapanyag egyik büszkeségéhez, a Ruster Ausbruchhoz. Ha eláruljuk, hogy ez késői, töpörödött szőlőszemekből kipréselt édes nedű hozzáadásával készül, akkor nincs csodálnivaló azon, hogy döbbenetesen emlékeztet a tokaji aszúra. Veszik is, mint a cukrot.
Burgenland (mintegy alátámasztva cikkünk szeIlemesnek szánt címét) Ausztria bortermelésének harmadát adja. Ipari létesítmények is foglalkoznak azzal, hogy a szőlőt, amely itt, az Alpok dombokká szelídülő keleti végén, a Fertő által biztosított egyedülálló mikroklímában terem, feldolgozzák. Hagyományosan nagy bortermelők voltak az Esterházyak, akiknek kismartoni (Eisenstadt) kastélyában ma is árusítják a hercegi koronával ékes címkéjű palackokat. Korábban a bor is itt, a palota alatt készült, két éve azonban a várostól nem messze, Trausdorf mellett hipermodern pincészetet avattak. Évente 270 ezer üveggel palackozzák a főúri italt a 65 hektárról – részben Magyarországról – szüretelt szőIőbőI, amelyet csillogó-villogó gépsorokon, de ha szükséges, kézi válogatással dolgoznak fel. A trausdorfi ,,borgyárat” a látogatók előtt is megnyitották, megtekintése – szakszerű idegenvezetéssel, majd borkorcsolyával „támogatott” kóstolással – 10 euróba kerül, de így is megéri az árát.
„Az újságíró archívumából” rovatunkban megjelenő írások az Arcanum Adatbázis Kiadó Digitális Tudománytárának gyűjteményében őrzött cikkek felhasználásával készülnek. Köszönet illeti érte az Arcanum ADT-t.)