Csodagyerek hegedűművészek a Pannon Filharmonikusokkal

Varga Tibor, a 100 éve született világhírű hegedűművész és tanár, előtt tiszteleg októberi hangversenyeivel a pécsi zenekar. Az események nem csupán igazi zenei különlegességnek számítanak, hanem zeneszakmai szerepet is betölthetnek. A zenekar vezető karmestere, Maestro Varga Gilbert –édesapja munkásságát a legjellemzőbb, legméltóbb módon megidézendő –, hónapokig tartott „kutatómunka” után a világ legjobb tizenéves csodagyerek hegedűvirtuózai közül ötöt kért fel az együttműködésre, végül négyen érkeztek meg és már próbálnak Pécsett.
Magyarországon lépnek először – és feltehetően utoljára – egy színpadra ezek a ragyogó fiatal művészek, így
az október 14-én a pécsi Kodály Központban, illetve 18-án a budapesti Zeneakadémián hallható koncert valódi kuriózumnak számít.

Ha a zenei programot áttekintjük, azt látjuk, hogy a koncert egyik üzenetén túl, amely a tehetséggondozás, a jövőépítés gondolatköre köré épül, úgy a szakma, a zenepedagógusok, mint a zeneszerető közönség egyaránt igen értékes estén vehetnek részt. A 210 éves zenekar 210 pedagógus számára kínál ingyenes belépést a Zeneakadémiára és a Kodály Központba. A műsort a fellépők kedves darabjai képezik, ők pedig világversenyek győztesei és minden bizonnyal a 21. század legnagyobb hegedűművészei között foglalják majd el a helyüket.
Edna Unseld svájci és Anne-Sophie Mutter hegedűművész gyermekhegedűjén játszik, sokat duózik
a barátnőjével, kedvenc darabjaik a Cigánymelódiák és a Scherzo tarantelle. Laurentia Jinan Woo az Egyesült Államokban élő dél-koreai fiatal, korát meghaladóan egyszerű és bölcs játékmodor jellemzi, ő is nagyzenekarokkal játszik, már négyévesen felvették a Hongkongi Előadó-művészeti Akadémia ifjúsági tagozatára.
Mariam Abouzahra Bécsben él, édesanyja magyar, édesapja pedig egyiptomi zeneművész, ő háromévesen kezdett hegedülni, hatévesen lépett először zenekarral színpadra, A Bécsi MGW Zenekar koncertmestere!
Seohyun Kim dél-koreai, Szöulban született és ötévesen kezdett hegedülni, szimfonikus és kamarazenekarok kíséretével nyolcéves kora óta rendszeresen fellép.
A koncerten fellépő fiatal hegedűművészek pályájuk elején tartó tehetségek, mégis játékukban ott hordozzák a legendás magyar hegedűiskola évszázados hagyományát.

Varga Tibor Győrött született 1921-ben, pályáján hegedűművészként, karmesterként és zeneszerzőként is bemutatkozott. A hegedűt hegedűművész édesapjától, Varga Lajostól kapta a kezébe, első hegedűóráival együtt, kétéves (!) korában. Kezdő sikereit hegedűsként érte el, első fellépésére hatéves korában került sor, tízévesen már Mendelssohn hegedűversenyét játszotta. Ugyanabban az évben vették fel a Zeneakadémia különleges tehetségeinek tagozatára, ahol Hubay Jenő növendéke volt, illetve párhuzamosan a szintén kisalföldi származású, Mosonban született, egész Európában nagynevű hegedűtanár, Flesch Károly is tanította. Tanára volt továbbá Kodály Zoltán és Weiner Leó, de természetesen személyesen ismerhette
az akkori meghatározó budapesti zenészeket, így Bartókot és Dohnányit is. Első lemezfelvétele 13 évesen készült, ami a korban különösen nagy dolognak számított, illetve 14 évesen európai, majd világkörüli turnét szerveztek számára. 1938-ban fejezte be zeneakadémiai tanulmányait, ezt követően a Pázmány Péter Tudományegyetemen (mai ELTE) hallgatott filozófiát. 1947-ben Londonba emigrált, 1949-ben a németországi Detmoldban kapott állást, ahol 35 évig tanított a zeneakadémián. Ott alapította meg 1954-ben a Tibor Varga Kamaraegyüttest, ezen együttes élén kezdte meg karmesteri működését, és ebben a szakmában az ötvenes évek folyamán hasonló elismertséget szerzett, mint hegedűsként. Bár állandó karmesterként főként csak ott – illetve később Svájcban a nevét viselő fesztivál zenekarának élén – tevékenykedett, gyakori vendégkarmester volt Európa meghatározó zenekarainál. Detmoldi munkája mellett 1956-tól Svájcban élt, Sionban telepedett le. Svájcban, 1967-től évente rendezték meg a Tibor Varga Nemzetközi Hegedűversenyt, melyen a világ ifjú hegedűs tehetségei találkozásra és bemutatkozásra kaptak lehetőséget. 1974-ben egy alapítványt is létrehozott, mely szintén az ő nevét viseli. Közreműködött a győri zenei szakképzés megszervezésében, ahol az egyetem Zeneművészeti Intézete ma is Varga Tibor Zeneművészeti Intézet nevet használja. 1988-ban állandó konzervatóriumot is alapított, mely 2002 óta Conservatoire Supérieur et Académie de Musique Tibor Varga néven működik. Ő mutatta be a többi között Schönberg és Berg hegedűversenyeit, több mint 30 ősbemutató kötődik a nevéhez. Számos ország intézményei és települése adományozott kitüntetést számára.
A tanítás és a fiatal tehetségek felkarolása végigkísérte egész életét. Első pedagógiai munkája szülővárosához, Győrhöz kapcsolódik, ahol a világháború után részt vett a Zeneművészeti Főiskola létrehozásában, majd 1949-ben a frissen alapított detmoldi zeneakadémia vonós tanszakának megszervezésével bízták meg, ez a munka egy nemzetközi hírű vonós iskolát eredményezett. Rendszeres zsűritagja volt a világ vezető hegedűversenyeinek, és a mesterkurzusokon való oktatás is része volt az életének. Az általa vezetett zenei iskolák, fesztiválok és kurzusok hamarosan a világ hegedűoktatásának legrangosabb helyszínei lettek. 2002-ben, 81 évesen még vendégprofesszori kinevezést vállalt a grazi zeneakadémián. Tanítványai a mai koncertélet vezető szólistái és koncertmesterei között kaptak helyet. Önálló metodikát dolgozott ki a hegedűtanításra, melyet publikált is, egy elméleti és hét gyakorlati kötetben. 2003-ban, 82 éves korában, váratlanul érte a halál, Svájcban. A halála előtti napokban még lelkesen tervezte
a következő tanév teendőit.

A Pannon Filharmonikusok muzsikusai, munkatársai mintegy 80, tizennégy évesnél fiatalabb tehetséget nevelnek; természetesen a közösség nagy része hangszeres pedagógusként is dolgozik. Így szülőként, az oktatásban dolgozó szakemberként is tökéletesen tisztában vannak azzal, mit jelent a minőségi pedagógiai munka, milyen áldozatokkal, nehézségekkel is jár, ugyanakkor időnként milyen kiemelkedő eredményeket sikerül elérni. A tehetség kötelezi a szülőt is, a gyermekekkel foglalkozó szakembereket is, a tehetséggondozás egy sok vállalással járó közös munka. Nyilván nem minden gyermek lesz tíz éves korára bajnok a sportban, vagy sakkversenyek világnyertese, vagy mint ez a négy fiatal művész, a világ legjobb hegedűművésze, de
a jövő generáció nevelése közös ügyünk, vagy talán az még fontosabb, hogy kiegyensúlyozott, boldog emberekké váljanak. A 210 éves zenekar 210 pedagógus számára díjmentes belépést biztosít
a hangversenyre Budapesten és Pécsett, ezzel adva további inspirációt a munkájukhoz, illetve ezzel
a gesztussal köszöni meg mindennapi munkájukat. A teszlak.nikolett@pfz.hu e-mail címen tudnak
az érdeklődők belépőjegyet igényelni.

Október 18-án este fél nyolckor a Zeneakadémia Nagytermében kezdődik Varga Tibor 100 címmel az emlékhangverseny, amelynek gazdag műsora a művészpalánták jól válogatott repertoárjából állt össze és amelynek Bősze Ádám a házigazdája. Mozart, Zimbalist koncertfantázia Rimszkij-Korszakov témára, Manuel de Falla, Beethoven, Saint-Saëns, Fritz Kreisler, da Falla művei csendülnek fel az esten, Varga Gilbert, a Pannon Filharmonikusok vezető karmestere a dirigens. A legtöbb koncerten csak egy szólistát csodálhatunk, őt is csak a hangverseny egyik részében. Aki szereti a különböző egyéniségeket, a fiatal virtuózokat, mindenképpen látogasson el erre a koncertre, hiszen most egész este ők lesznek reflektorfényben.