Csúszunk, kérem, ütemesen lefelé

Júniusban az ipari termelés mennyisége 8,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal elmaradt az egy évvel azelőttitől – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Ebben az érintett a hónapban egyébként kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2023 júniusában.

A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok szerint az ipari kibocsátás 0,5 százalékkal nagyobb volt az ez év májusinál. Az iparon belül döntő (96 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 9,2 százalékkal volt kisebb a tavaly júniusinál. A feldolgozóipari termelésen belül a legnagyobb súlyú, 28 százalékot képviselő járműgyártás volumene 11,8 százalékkal esett vissza az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 14,4 százalékkal csökkent.    

Az ipar belföldi értékesítése 5,1, a feldolgozóiparé 7,4 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjával összevetve.  Az ipari export volumene 8,1 százalékkal volt kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 34 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 13,6 százalékkal esett vissza.

Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Intézet vezérigazgatója a Klubrádiónak elmondta: a feldolgozóiparra épülő egyoldalú iparszerkezet kiszolgáltatottá teszi a magyar gazdaságot.

Szerinte a kormány nem jó helyre célozza a támogatásokat, hiszen még a feldolgozóiparon belül sem azok az ágazatok kapják a pénzt, amelyek viszonylag jól tudnak teljesíteni a jelen körülmények között is. Molnár László véleménye alább meghallgatható.

Folytatódik a drágulás az országos és a budapesti albérletpiacon, augusztus elején egy fővárosi albérletért átlagosan 250 ezret kérnek el, derült ki a KSH és az Ingatlan.com közös lakbérindexéből.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorában elmondta: a magas árak miatt egyre több diák mérlegeli azt a lehetőséget, hogy csak közvetlenül a szorgalmi időszak kezdete előtt bérel lakást. Alább meghallgatható Balogh László véleménye.