Hiába nő ismét a vásárlók érdeklődése, a lakásépítés – tehetetlenségéből adódóan – csak késve tud reagálni erre a választék bővítésével. Mint a KSH friss gyorsjelentéséből kitűnik, az idén még tovább csökkenhet az átadott új otthonok száma.
A január–márciusi mélypont után következő három hónapban valamelyest nőtt a használatba vett új otthonok száma (2800 → 3200) a KSH vonatkozó összefoglalója szerint. Az év első felében átadott 6027 lakás összességében azonban 18 százalékkal kevesebb, mint az ágazat egy esztendővel azelőtti eredménye, s olyan szerény teljesítmény, amelynél gyengébbet legutóbb 2017 elején láthattunk.
Hosszabb időt tekintve is csekély az idei termés: a legutóbbi tíz esztendő első féléveiben ugyanis átlagosan 6274 új lakás vált beköltözhetővé hazánkban.
A mostani gyengülés egyelőre Budapestet érintette legkevésbé, ahol „csak” 8,3 százalékos az esés. Ezzel szemben a megyei jogú városokban 20, a kisebbekben 27, a községekben 19 százalékkal csökkent egy év alatt az első lakóikra váró otthonok száma. Az is megfigyelhető volt, hogy az egyes régiók teljesítményére döntő hatással voltak egy-egy szűkebb terület fejlesztései. Például a fővárosban az új otthonok majd’ fele (46%) egyetlen kerületben, Újbudán épült meg. A Dél-Alföldön pedig, ahol a régiók közül egyedüliként regisztráltak növekedést (+15 százalék) az előző év hasonló időszakához képest, a Kecskeméten megélénkült lakásépítések bizonyultak meghatározónak.
Az idén átadott lakások statisztikája azt is mutatja, hogy az építők elbizonytalanodása inkább a vállalkozókat érintette; a magánszemélyek szerepvállalásának aránya változatlan maradt az előző évihez képest; az előbbieké némileg csökkent (62 → 60 százalék). Hasonlóan csekély elmozdulás látszik az értékesítési céllal (60 → 59 százalék), illetve a saját használatra (37 → 38 százalék) épített lakások arányában. Az eleve bérbeadásra szánt otthonok részaránya továbbra is minimális volt (2,7 százalék), bár a 2023. évihez képest valamelyest növekedett.
A jövőbeli választék alakulásának egyik legfontosabb előrejelzője az építési engedélyek száma és megoszlásuk. A KSH gyorsjelentésében vázolt kép e tekintetben sem különösebben ígéretes. Miután az első negyedévben 4500 lakás építésének szándékát jelezték az engedélykérések és az egyszerű bejelentések, a második negyedben már csak 4400-ét. Így az idei első félévben összesen tervbe vett mennyiség (8972) mintegy 18 százalékkal csekélyebb, mint az egy esztendővel azelőtti. Legutóbb 2015-ben volt ennyire szerény a szám, akkor 5581 otthon felépítésére készültek.
Két ellentétes hatás alakítja most a beruházók lendületét. A növekvő piaci kereslet s a készletek fogyatkozása az újabb építkezések megkezdése mellett szól. Ugyanakkor az 5 százalékos lakásáfa alkalmazási lehetőségének a meghosszabbítása viszont azt sugallja, hogy ráérnek a kínálat bővítésével, hiszen a 2026 végéig megszerzett építési engedélynél is élhetnek ezzel a kedvezménnyel.
Összességében úgy látszik, hogy a vállalkozók egyelőre inkább halogatnak, ezzel szemben a maguknak építők / építtetők könnyebben belevágnak. Erre vall az az adat is, hogy bár a többlakásos épületekben tervezett otthonok száma 34 százalékkal visszaesett, az egy-kétlakásosoké mintegy 5 százalékkal nőtt.
Az építési tervek visszafogott teljesítése főleg a fővárost és a nagyobb beruházásokat érintette. Az első fél évben kiadott építési engedélyek száma Budapesten 63 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel azelőtt. A többlakásos házaknál a 70 százalékot is elérte a csökkenés. Tavaly a lakások majdnem kétötödét a fővárosban tervezték felépíteni, most valamivel több, mint egy hatodát.
Miközben a fővárosban hanyatlott az építési kedv, aközben a megyei, illetve a kisebb városokban 17-18 százalékkal több építési engedélyt adtak ki, s a községekben is inkább csak stagnált (–0,7 százalék) az építők lendülete.
A 2024-ről eddig megismerhető adatok arra mutatnak, hogy bár a piaci körülmények javulnak és a kereslet is látványosan erősödött a tavalyihoz képest, az építőipar „tehetetlensége” miatt még nem vagyunk túl a lakásépítés mélypontján. Az újonnan átadott otthonok száma az idén még a tavalyitól is elmaradhat.